“Kim Takar Salatalık Kral’ı” Kitabının Özet ve Tanıtımı

salatChristine Nöstlinger’in yazdığı bu kitap “Günışığı Kitaplığı” sayesinde yazınımıza kazandırılmış bir eser.

Çocuk edebiyatını çok iyi bilen Nöstlinger, aile içi ilişkileri, iletişimsizliği ve aile içi demokrasiyi bu kitabıyla çok güzel bir şekilde aktarıyor. Selahattin Dilidüzgün’ün çevirmiş olduğu bu kitap 158 sayfadan oluşuyor.

Kitabın özeti okuma zevkini tatmanız için elbette çok yetersiz. Ancak kısacık da olsa size kitap hakkında fikir verebilir. Eğer bu kitabı okumamışsanız Wolfgang’ın yaşamına bir adım atmanız için aciliyetle bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kişiler: Alex, Androsch, Anni Westermann, Bauer, Berger, Berti, Binder, Birninger, Böck, Deiks, Doukoupil, Dvorak, Erich, Feix, Friedl, Hans, Haslinger, Hawlica, Herbert, Hogelmann, Huber, Hubert, Jo, Josef, Juliet, Kasparek, Klara, Kumi-Ori, Kurti, Lawuga, Livka, Martina, Meissl, Michl, Niki, Novotny, Romeo, Rudolf, Schestak, Schubert, Slawik, Spiel, Stanek, Titus, Treppelid, Wolfgang

Baba: Kırk yaşlarında bir sigorta şirketinde bölüm şefi olarak çalışmakta ve kendini evin reisi olarak görmektedir. Sert karakterli biridir. Çocuklarına bağırır. Her şeyi kendisi planlamak isteyen despot bir kişiliktir.

Anne: Ev hanımı olan yumuşak karakterli ve genelde kocasının izinden giden bir kadındır. Çocuklarını çok sever.

Martina: Lise ikiye giden Martina; ince, uzun boylu sarışın güzel bir kızdır. Dersleri çok iyidir.

Salatalık Kral: Kumi-Ori halkının devrik kralıdır. Eski halkı tarafından sevilmez. Despot bir kişidir. Kendi çıkarları için yalan söyleyebilen acımasız bir kraldır.

Wolfgang: On iki yaşındadır. İyilik dolu ve arkadaş canlısıdır. Çok iyi bir yüzücüdür.

Wolfgang ve ailesi bir Paskalya pazarında kahvaltı hazırlığı yaparken mutfaktan gelen gürültü sonrası mutfaktaki Salatalık Kral’la karşılaşırlar. Salatalık Kral, ülkesinden sürgün edilmiştir. Halkı artık Salatalık Kral’ın yönetimini istememektedir. Aile mutfaktan çıkan yaratığın gerçekliğini tartışa dursun evlerinin bodrumunda yaşayan bir halkın varlığı onları büyük bir şaşkınlığa sürükler.

Salatalık Kral’ın gelmesiyle birlikte evin içindeki düzen bozulur. Salatalık Kral evin içinde yaşanan iletişimsizliği körükleyerek babayı kendi yanına çeker. Çocuklar ve anne Salatalık Kral’dan rahatsız olurken baba Salatalık Kral’ın kendisine söylediği yalanlara inanarak onu destekler. Salatalık Kral babayı iş yerinde yükseltebileceği yalanıyla kandırmıştır.

Bir gün Wolfgang evin bodrumuna iner ve orada Kumi-Orilerle karşılaşır. Kumi-Orilerin başından geçenleri dinleyince onlara yardım etme kararı alır ve Martina’nın da desteğiyle Kumi-Oriler için oyuncak eşyalar toplamaya başlarlar. Kumi-Oriler bu oyuncak eşyalarla evin bodrumunda yiyecekleri olan patatesleri yetiştirecekler, kendilerine okul, hastane gibi binalar inşa edeceklerdir.

Wolfgang, okulda çok mutlu değildir çünkü matematik dersinde ödevlerini yapmadığı ve babasına ödevlerini gösterip imzalatamadığı için ödevleri her geçen gün iki katıyla çarpılır. Bu nedenle Wolfgang okula gitmek istememekte, öğretmeniyle karşılaşmaktan korkmaktadır. Matematik dersini ablasının (Martina) yardımlarıyla düzeltmeyi umut etmektedir.

Salatalık Kral’la baba gizli bir şekilde planlar yapmaktadır. Planları bodrum kata su basarak Kumi-Orileri öldürmek ve Salatalık Kral’ın tekrar hüküm sürmesini sağlamaktır. Ancak bu planları Niki tarafından öğrenilince Wolfgang ve Martina bu planı Niki’den zorla da olsa öğrenirler.

Bir akşam babayla tartışan çocuklar babaya Salatalık Kral’ın ne kadar kötü biri olduğunu anlatmaya çalışırlar. Baba onlara inanmasam da krala olan güveni yıkılmıştır. Salatalık Kral’ın söylediklerinin doğru olup olmadığını anlamak için kendisine söylediği iş yerinin bodrumunda yaşayan kendisine yardım edecek olan bir başka salatalık kralı görmeye gider. Gittiği bodrumda salatalık kral yoktur. Yabanileşmiş Kumi-Oriler babaya saldırır onu yaralarlar. Böylece baba da gerçeği fark etmiş olur.

Kitabın son bölümünde Niki, Salatalık Kral’ı evden dışarı çıkarır ve ev eski haline geri döner.

Engin AKALIN

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 24 tane yorum yapılmış.

 1. ali diyor ki:

  çok guzel bir hikaye

 2. utku diyor ki:

  çok güzel kitap bize bu kitapla ilgili yazılıda çıkacak onun için bu siteyi açtım 🙂

 3. mahmut diyor ki:

  yabadabaduuuuuuuuuuuuuuuuuu çok güzel kitap yabadaaabaduuuuuuuuuuu (: 🙂

 4. doğukan diyor ki:

  igrenç bi kitap çok saça

 5. HJDCGHJN diyor ki:

  ÇOK GÜZEL KİTAP

 6. Mert diyor ki:

  3.yazılıda çıkıcak okumadım ondan bunu okuom yani D:AS:D

 7. yigit diyor ki:

  bende kitabı var 155 sf

 8. emirhan diyor ki:

  bence çok güzel

 9. su diyor ki:

  bnce scma

 10. yusuf diyor ki:

  iyi

 11. Elif diyor ki:

  Süper bi kitap uzun ama okumaya değer

 12. Erdem diyor ki:

  2. yazılıda çıkacak okumadım iyiki bu siteye bakmışım çok sağolun

 13. Huseyin diyor ki:

  Cok guzel5yildizzzzzzzzzzzzzzzzzz

 14. isimsiz diyor ki:

  çok güzel olmuş 100

 15. salih diyor ki:

  niye bu kadar kisa kitapta daha uzunnnnnn

 16. ece diyor ki:

  bencede güzel hiç özetini okumadım ama kitabın kendisini okudum zaten sizlerin mesajları gelince bildirim geliyor . bende oradan biliyorum

 17. seda diyor ki:

  Niki en kucuk erkek kardesten bahsetmemissiniz

 1. 27 Nisan 2015

  […] Çocuk edebiyatını çok iyi bilen Nöstlinger, aile içi ilişkileri, iletişimsizliği ve aile içi demokrasiyi bu kitabıyla çok güzel bir şekilde aktarıyor. Selahattin Dilidüzgün’ün çevirmiş olduğu bu kitap 158 sayfadan oluşuyor. Kitabın özeti okuma zevkini tatmanız için elbette çok yetersiz. Ancak kısacık da olsa size kitap hakkında fikir verebilir. Eğer bu kitabı okumamışsanız Wolfgang’ın yaşamına bir adım atmanız için aciliyetle bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Yazının devamını okumak için tıklayın. […]

 2. 17 Haziran 2015

  […] Kim Takar Salatalık Kral’ı, Lollipop, Curcuna Evi gibi adını sayamadığımız daha birçok kitabın yazarı olan usta kalem Christine Nöstlinger’in kitaplarından birinin kahramanı Hugo… Kağıttan yaptığı bir uçakla herkesten gizli maceralara atılan Hugo yaşama dair öyle çarpıcı tespitlerde bulunuyor ki… Üstelik hiç büyümeyen bir çocuk Hugo… Çocuk kalbini, inceliğini hiç kaybetmeyen bir kahraman… Adaletin, dürüstlüğün, iletişimin nasıl olması gerektiğini o çocuk yüreğiyle harika bir şekilde anlatıyor bizlere… […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir