“Kir”

Dikkat edin, artık çıkmıyor o reklam. Üstü başı toz-toprak içinde eve gelip, üzgün bir şekilde annesinden yiyeceği azarı bekleyen çocuğun yüreğine su serpen o reklam artık yok:

“kirlenmek güzeldir.”

Üç kornerin bir penaltı ettiği mahalle maçlarında, gol yememek için önündeki su birikintisine balıklama dalarken güzeldi kirlenmek,

Ya da annesinden habersiz, önceki gün yediği kekin malzemelerinin neler olacağını deneme yanılma yoluyla öğrenirken…

Oysa şimdi, üstü kapalı, dijital kronometreli, topa duyarlı kamera sistemleriyle donatılmış halı sahalarda koşturuyoruz, önceden evden adımımızı bile atamayacağımız saatler içerisinde!

Artık top sahibinin mutlaka forvette oynama isteğinin bir bağlayıcılığı da yok!

Her santimetresi tamir görmüş pabuçlarımızın yerlerini, milyon dolarlık futbolcuların reklamlarına çıktıkları pahalı kramponlar aldı!

Artık, gol müydü, taş üstü mü,  diye tartışmalara da girmiyoruz, maçı yarıda kesecek noktalar kadar varan!

Velhasıl, önceleri sadece üstümüz başımız kirlenirdi sokak aralarında. En fazla iki terlik yerdik annelerimizden, nereye isabet ederse, oraya. Altı üstü kaldırımların çamuru olurdu yarıya kadar çemlediğimiz pantolon paçalarımızda.

Ama şimdi ütülü pantolonlarımız ve gıcır ayakkabılarımızla her türlü kaldırım çamurundan ve de su birikintisinden olanca uzak durmaktayız. Bütün kirlenmeyi içimize hapsettik artık. Bizi ne kapıda, yüzde doksan isabet oranıyla rekorlar kitabına girmeyi hak eden annelerimiz bekliyor, ne de kopan pabuçlarımızın yenisini alamadığı için tamir edecek fedakâr babalarımız!

Kirlenmek güzeldi eskiden mahalle aralarında. Ancak ne o eski mahalle araları kaldı, ne de sokaklarında özgürce kirlenen o eski çocuklar… Artık üstü-başı pırıl pırıl ancak ruhu paramparça insanlar kaldı orda burada.  Eskiden merdaneli makineyle yıkanıp geçerdi paçalarımızda dünden kalan kirler, ancak şimdi, ruhumuza işleyen kirleri çıkaracak bir ürün geliştiremedi daha bilim adamları ve geliştiremeyecekler de tüm insanlık tarihi boyunca…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir