Kırmızı Kartal – Miyase Sertbarut

Kırmızı Kartal, 2003 yılı Tudem Edebiyat Ödülleri Öykü Yarışması’nda birinci olan bir eserdir. Eserin yazarı Miyase Sertbarut, çocuk edebiyatına Kırmızı Kartal’ın yanında birçok eser kazandırmıştır.

Kırmızı Kartal kitabı, aslında Miyase Hanım‘ın Muzaffer amcasına bir borcudur, diyebiliriz. Kırmızı Kartal’ın kahramanı Evşen, on yaşındadır. Köyden ve kentten uzakta, büyük bir bahçe içerisinde olan evlerinde abisi, ablası, annesi ve babası ile yaşamaktadır. O, büyüyünce yazar olmak istemektedir. Bu düşüncesinden dolayı ablası ve yazları tek arkadaşı olan Nuran, onunla dalga geçmektedirler. Hatta okul zamanında bile arkadaşlarının, Evşen’i bu düşüncelerinden dolayı biraz havalı buldukları da olmuştur. Evşen’i tek anlayan köpeği Karabaş’tır. Onunla beraber radyodan Çocuk Bahçesi programını dinlemeyi çok sever Evşen. Çevresindeki hiçbirinin onu anlamaması Evşen’i çok üzmektedir. Yazın hayvanları otlatmak Evşen’in birinci görevidir. O, hayvanları otlatmayı çok sever çünkü hayvanlar kendi başlarına otlarken o rahat rahat hayal kurabilmektedir.

kırmızı kartal kitabıAradan kısa bir süre geçtikten sonra Evşenlerin evlerinin biraz ilerisine iş makineleri büyük bir yer açar. Evşen çok meraklanmıştır. Akşam abisi ile babası tarladan döndükten sonra durumu onlardan öğrenir. Oraya tarla ilaçlama uçakları için yer açıyorlarmış. Evşen, uçakları yakından göreceği için çok mutludur. Hatta bir uçağı binebileceğini bile düşünmektedir. İki uçak nihayetinde oraya gelir. Evşen en çok kırmızı olanını sever. Yine bir gün hayvanlarını otlatmaya gittiğinde kırmızı uçağın yanına gider. Onu tam incelerken uçağın pilotu Muzaffer amca gelir. Evşen utansa da ondan kendisini uçağa bindirmesini ister. Muzaffer amca sonra bakacağını söyler. Uçağa Evşen Kırmızı Kartal ismini verir. Gün gelir Evşen, evdekilerin onunla alay etmesine dayanamaz ve evden kaçar. Muzaffer amcasının yanına gider. Beraber sohbet ederler ve Muzaffer amca onu evine dönmesi için ikna eder. Sonra seni uçağı bindireceğim, der. Eve geldiğinde ailesinin onu çok merak ettiğini öğrenince aslında ailesinin onu çok sevdiğini anlar. Evşe’nin uçağa bineceği gün gelip çattığında mutlu bir şekilde uçakların olduğu alana gider ama Muzaffer amcası yoktur. Çok üzülür bu duruma Evşen, günlerce ağlar, sözünü tutmadığı için Muzaffer amcasına kızar. Ama Muzaffer amca bir gün uçağı ile çıkagelir. Ona eşinin hasta olduğu için gittiğini şimdi sözünü tutmak için geldiğini söyler. Evşen, hayalini kurduğu Kırmızı Kartal’a biner ve çok mutlu olur.

Evşen büyüyüp yazar olduğunda Muzaffer amcasına verdiği sözü tutar ve Kırmızı Kartal’da ondan da bahseder. Kırmızı Kartal aile bağlarının, köy yaşamının, arkadaşlığın ve hayvan sevgisinin önemini çocuklarımıza kazandıracak bir eser. Bunun yanında çocuklarımıza düşünmeyi, hayal kurmayı, ne olursa olsun hayallerimizin peşinden gitmemiz gerektiğini, olumsuzluklar içinde de büyük işler başarabileceklerini anlatan ve belki de en önemlisi verdiğimiz sözleri muhakkak tutmamız gerektiğini öğütleyen önemli ve güzel bir eserdir Kırmızı Kartal.

Bu kitabı özellikle üç ve dördüncü sınıftaki öğrencilerimize, bunun yanında istersek beşinci sınıftaki öğrencilerimize de okutabiliriz. Özellikle bu yaşlardaki kız öğrenciler daha severek okuyacaktır kanısındayım…

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 06 Şubat 2014

    […] Miyase Sertbarut‘un “Kapiland’ın Kobayları” kitabını büyük bir iştahla ve büyük bir zevkle okumuştum. “Kapiland’ın Karanlık Yüzü” kitabının çıktığını öğrenince de çok mutlu olmuştum. Çünkü çok beğendiğim bir kitabın devamı niteliğinde olan bir kitap yazılmıştı. En kısa sürede bu kitaba ulaşma yollarını aramaya başladım. Aklıma hemen seri kitaplar ya da filmler geldi. Seri olan neredeyse hiçbir eserde birincinin tadını bulamadığımı düşündüm. Sonra bu kötü düşünceyi hemen aklımdan silmeye çalıştım. Nihayetinde kitaba ulaştım ve bir çırpıda okudum kitabı yine. Güzel bir devam kitabıydı kesinlikle. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir