Kış Lastiği Nasıl Seçilir?

Havaların iyice bozmasıyla birlikte gündeme gelen bir konu kış lastikleri. Ticari araçlarda 1 aralık ile 1 nisan tarihlerinde takılması zorunlu duruma getirilen kış lastiği, binek araçlar içinde kış mevsiminde olmazsa olmaz. Güvenli bir sürüş için gerekli olan kış lastikleri sizin kaza yapma riskinizi en aza indirebilir. Şimdi kimileri kim verecek o kadar parayı, ben iyi şoförüm aracımı iyi kullanırım, diyebilir. Bu yazı böyle düşünenler için kaleme alınmamıştır. Onlar okumasa da olur.

Kış lastiği seçimimizi nasıl yapmalıyız?

1. En iyi kalitedeki en ucuz lastiği almalısınız. En pahalı lastik en iyi lastik değildir, lastiğinizi seçerken fiyat/performans ölçütlerine dikkat etmelisiniz.

2. Araç üreticisinin önerdiği ebatların dışına çıkmayın. Daha geniş ya da daha dar lastikler sizin yola daha iyi tutunmanızı sağlamaz.

3. Kış lastiği alırken üretim yılına (DOT) dikkat ediniz. İndirimde bulabileceğiniz bazı lastikler ucuz olmakla birlikte eski tarihli olabilir. Unutmayın lastiğin de bir raf ömrü vardır.

4. Seçeceğiniz lastiğin çeşitli kuruluşlarca yapılmış testlerini mutlaka inceleyin. ( ADAC gibi )

5. Kış lastiğini sadece çekişin bulunduğu ön ya da arka taraf için değil toplamda dört adet alın.

6. Aldığınız lastiğin üzerinde kış lastiği işaretini mutlaka arayın.

7. Dört mevsim adı altında satılan lastiklere çok fazla itibar etmeyin.

8. Lastikçiye gittiğinizde alacağınız lastiği önceden belirlemiş olun satıcının elinde bulundurduğu lastiği almak zorunda kalmayın.

9. Kış lastiğinizi kar yere düşmeden alın.

10. Bulunduğunuz bölgenin iklim durumunu dikkate alın. Ne kadar kar yağar ne kadar don olur önceden hesaplayın. Don olayı görünmeyen bir yerde çivili kış lastiği alma hatasına düşmeyin.

Son olarak dört adet kış lastiğiniz olsa da aracınızda mutlaka zincir bulundurun.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir