Kızgınlığımız Onlara Değil, Kendimize!

Yaşı otuzun üzerinde olanlar, sadece şarkıları ve filmleriyle buluştukları sanatçıları daha bir içten sevmişlerdir. Çünkü o zamanlar ne facebook vardı ne de twitter! Daha doğrusu gerçek yüzlerinin ne olduğu tam olarak bilinmediğinden, gösterilen o parlak sahne ışıltılı halleriyle sevmiştik. Ne siyasi görüşleri ne de kişisel özellikleri bu kadar ön planda değildi.

Sezen Aksu’yu düşünün. Koskoca “Minik Serçe”yi! Bu ülkede yaşayan, aşık olan, terk edilen, seven, aldatılan ne kadar insan varsa hepsinin hayatına dokunan bir Sezen şarkısı olmuştur. Gerçek anlamda bir ruhsal terapi dehasıdır Minik Serçe. Peki, ne oldu da bu sihir bozuldu? Ne oldu da yılların biriktirdiği o muhteşem yapı darmadağın oluverdi?

Ne zaman ki siyasi yelpazede görüşlerini açıklamaya başladı, o sihir birden bozuluverdi. Saat gece yarısını geçti ve Kül Kedisi eve dönemedi. İşte o zaman, siyasi yalpalamalarda eklenince yılların gönüllerde kurduğu devasa yapıyı alaşağı oluverdi.

Aslında siyasi görüşünü açıklaması değildi sihri bozan. Birbirini tutmayan yalpalamalardı. Oysa biz Orhan Baba’dan öğrenmiştik,” kula kulluk edene yazıklar olsun” demeyi!  Filmlerinde, garibanların gecekonduları yıkılmasın diye dozerlerin önüne oturmasını sevmiştik en çok yanık sesinden başka. Hep ezilenin yanındaydı çünkü haykırışları. Biz öyle sanıyorduk ya da!

 

Güç neredeyse onun yanında hizalananlara duyulan hayret biraz da o eski günler yüzünden. Kamera ışığı kapanınca neler olduğunu bilmiyorduk ki! Belki de kendilerine bu kadarını da yakıştıramadığımız için kızıyoruz Yavuz Bingöl’e. Söyledikleri değil hayal kırıklığı yaratan, geçmiş yıllardan ağzımızda kalan o acı kandırılmışlığımız.

Şarkı sözlerinin, film senaryolarının gerçek olmadığını elbette biz de biliyoruz. Her sanatçının siyasi bir duruşu olduğunu ve herkesçe kabul edilmek zorunda olmadığının biz de farkındayız. Ama bilemediğimiz tek bir şey var. O da, siyasal iklim ve güç dengeleri değiştiğinde bugünleri nasıl yad edecekleri!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir