Körler Ülkesi

“Kimse bana inanmayacağı için gördüklerimin yarısını bile anlatmadım.” Marco Polo. Kim aksini iddia edebilir M. Polo için? Yalan söylüyor, uyduruyor, diyebilir. Hiç kimse… Edebiyatın en güzel yanlarından biri de budur bence… Var olan gerçeği edebiyatın kendi gerçekliğine dönüştürmek. Hangisinin daha gerçek olduğu apayrı bir yazının konusu…

Polo’nun sözlerinin ön deyişte kullanılması ile başlayan “Pera Günlükleri – Körler Ülkesi” Delal Arya’nın Can Çocuk’tan çıkardığı seri kitabın ilk cildi. “Ulysses Moore”, “Yükselen Dünyanın Savaşları”, “Spiderwick Günceleri” gibi çok sevilen çocuk kitaplarını Türkçeye kazandıran Delal Arya ilk yazarlık deneyimini de bu kitapla yaşıyor. Bir ilk kitap olmanın ağırlığını taşıyan Körler Ülkesi ustalıkla kurgulanmış karakterleri ve ilgi çekici konusuyla bir ilk kitap olmanın epeyce ötesinde. İlk kitap olmanın getirmiş olduğu eksiklikler de yok değil elbet. Öncelikle noktalama… Kitapta sanki bazı noktalama işaretleri öylesine koyulmuş… Koyulmaması gereken birçok yerde virgülle karşılaşmak hem metnin anlamını sınırlıyor hem de okuyuşu bölüyor. Bir diğer konu ise bir macera kitabı olmasına karşın ve kitabın adının “Körler Ülkesi” olmasına karşın ilk kitapta trende geçen olayların dışında neredeyse macera yok gibi. Olmak zorunda mı diye soranlara verebileceğim yanıt şöyle olacaktır: Elbette gerek yok. Kitap baştan sona macera ama yine de Körler Ülkesi’nde geçen bir serüveni okuyarak ilk kitabı bitireceğimi düşünüyordum.

Ran Eltanin ve Lusin Eltanin adlı ikiz kardeşlerin maceralarını anlatan kitap Venedik’ten İstanbul’a uzanan bir coğrafyada geçiyor. Tarih ve efsanelerin gizemle harmanlandığı “Körler Ülkesi” 5 ve 6. sınıflar için keyifle okunacak kitaplar arasında yer alabilecek nitelikte.

Körler Ülkesi Nerede?
Körler Ülkesi 112 yaşındaki Ran unutulmaya yüz tutmuş bir kulenin dibinde gizli bir oda keşfediyor. İçerisi paha biçilmez hazinelerle dolu ama dahası da var: Bir papirüs, bir piramit resmi, bir mumya ve bir yer adı: Körler Ülkesi.

Ran ve ikiz kardeşi Lusin, onları İstanbul’da tarihin en büyük sırrının beklediğinden habersizler. Devamı serinin ikinci kitabı Sırlar Oteli’nde. (Kitabın arka kapağından)

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir