Köy Seyirlik Oyunlarından Ölüp Dirilme Oyunları

Tiyatro ile ilgili yazılarımıza kaldığımız yerden devam etmeye karar verdik. Bir yazımızda köy seyirlik oyunlarını anlattık ve bir başka yazımızda da efsane kaynaklı köy seyirlik oyunlarına bir örnek vermiştik. Bu yazımızda da köy seyirlik oyunlarından “ölüp – dirilme” oyununa yer vereceğiz:

Bu oyunlar, insanların ya da hayvanların doğmasını ve ölmesini konu alır. Bu oyunlarda iki düşman vardır ve bu düşmanların arasında hep savaş vardır. Bu iki düşman arasındaki savaş neticesinde düşmanlardan birisi ölür. Seyirciler, bu ölen kişi için ağlaşırlar ve yas tutarlar. Daha sonra bu ölen kişi büyüyle ya da kendi kendine dirilir. Seyirciler bu dirilme karşında yaslarını bırakıp sevinmeye başlarlar ve çeşitli kutlamalar olur.

Anadolu’da, bu oyun, değişik yörelerde değişik şekillerde oynanmaktadır. Ayrıca Hristiyanlık inancındaki Hz. İsa’nın ölüp dirilmesi; Babylonia Edebiyatı’nda Temmuz ve Adonis’in her yıl ölmesi ile birlikte kocası İştar’ın onları toprak altında araması ve bu arama sırasında hiçbir canlının ürememesi ve bunların tekrar ortaya çıktığında doğanın tekrar canlanması bu oyunun izlerini taşımaktadır.

Günümüzde Bitlis zeybeğinde görülen oyunlar, bu oyunun uzantılarıdır.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir