Köy Tiyatrosu Geleneği

Köy Tiyatrosu Geleneği’ndeki oyunlar, “Köy Seyirlik Oyunları” adı altında anılır. Köy çevrelerinde, özellikle uzun kış gecelerinde, hasat sonlarında ve bayramlarda hoşça vakit geçirmek için oynanan dramatik oyunlara köy seyirlik oyunları denir. Bu tiyatro geleneğinin temelleri tarih öncesi devirlere kadar uzanır. Tarım ve hayvancılık ile ilgili ilgili ritüeller, atalara tapınma ve toplumun göreneklerini canlandırma yolu ile bu oyunun geleneği oluşmuştur.

Köy ortamının dışa kapalı olması yani radyo ve televizyon gibi eğlence araçlarının çok fazla yaygınlaşmaması sonucu ile bu gelenek günümüze kadar gelmiştir. Yalnız son yıllarda köylerde de eğlence araçlarının yaygınlaşması sonucu bu gelenek unutulmaya yüz tutmuştur.

Bu oyunların oynanması için belirli bir sahneye gerek yoktur. Köy meydanlarında, büyük avlularda ya da köy odalarında bu oyunlar oynanmıştır. Bu oyunun oyuncuları, bu işi meslek edinen kişiler değildir. Gerektiğinde oyunu seyreden kişiler bile yeri geldiğinde oyuna dahil edilebilir. Köyler, kapalı toplumlar olduğu için bu oyunu genellikle erkekler oynarlar. Kadınların da oynadığı oyunlar vardır. Bu oyunlar düğünlerde olmuştur. Kılık değiştirmiş, türlü maskeler kullanmış ya da hayvan kılığına girmiş kişiler ile bu oyunlar oynanır.

Köy seyirlik oyunlarının yazılı bir metni yoktur. Oyunların başarısı oyuncuların yeteneklerine bağlıdır. Bu oyunların belli başlı bölümleri vardır. Oyuncular bu bölümleri bilir ve sırasıyla bu bölümler az önce de değindimiz gibi oyuncuların yetenekleri doğrultusunda oynanır. Aslına bakarsanız bu oyunlarda konular önemlidir. Konuları bilen ve yeteneğine güvenen kişiler bu oyunlarda rahatlıkla görev alabilirler. Peki, nelerdir köy seyirlik oyunları?

Köy seyirlik oyunlarını birçok araştırmacı farklı şekilde sınıflandırmıştır ama temelde hepsi birbirine yakındır. Köy seyirlik oyunlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Efsane kaynaklı oyunlar

Ölüp dirilme oyunları

Kız kaçırma oyunları

Yılbaşı ve yıl sonu oyunları

Tarımsal oyunlar

Çoban oyunları

Kukla oyunları

Not: Bir daha ki yazımızda köy seyirlik oyun türlerinden birisi ile ilgili bir örnek vereceğim. Dileyen olursa köy seyirlik oyunlarını sırasıyla tek tek açabiliriz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir