“Kral Çıplak” Masalının Devamını Biliyor muydunuz?

1Hikâyeyi bilirsiniz. Hani şu meşhur “kral çıplak” hikâyesini.
Kralı dolandıran ve görünmez elbise diktiğini  ancak bu elbiseleri sadece zeki insanların görebileceğini söyleyen dolandırıcıları küçücük bir çocuğun nasıl da alt ettiğini anlatan şu meşhur hikayeyi.

Annesinin kucağında kralın elbisesinin olmadığını gören ve avazının çıktığı kadar “kral çıplak” diyerek bağıran çocuğun hikayesi herkesçe bilinir ancak devamı pek bilinmez. Devamını anlatalım:

Kralın düştüğü zor durum karşısında hemen muhafızlar kralın etrafını çeviriler. Annesinin kucağında gülmekte olan çocuğun bu zamansız haykırışı, kalabalık içinde derin bir sessizliğe dönüşür. Bir anlık panikten sonra muhafızlar derhal annesiyle kucağındaki çocuğu gözaltına alırlar. Özel yetkili kraliyet savcıları çocuk ve ailesi hakkında “kralın şahsiyetine yönelik küçük düşürücü faaliyetlerde bulunmak ve çete oluşturmak suçundan” dava açarlar.

2Gece yarısı operasyonuyla çocuğun evinde samanlığa gizlenmiş çeşitli çaplarda mızrak ve ok bulunur. Ardından çocuğun amcası ve halasının evlerine yapılan baskınlarda yumurta ve bıçak bulunur. Her ne kadar bu nesneler her mutfakta bulunsa da göz altına alınanlar sıradan insanlar değildir.

Krallığın dört bir yanına yayılan haberciler ellerindeki davullara vura vura krala yapılması planlanan bir suikast girişiminin son anda önlendiği duyurulur. Köylerde her evde dedikodu kazanı kaynamaktadır artık. Komşusuna düşmanlığı olanlar muhafızlara gidip komşularının da suikastta parmakları olduğunu ihbar ederler.

Bir hafta içerisinde tüm krallık sınırları içinde yapılan sorgular sonucunda 200 kişi “kral çıplak” diyerek verilen şifreli mesajın kendilerine verildiğini ve suikastın muhafızların araya girmesiyle başarısız olduğunu itiraf ederler. İtiraf etmeye yanaşmayan 150 kişi ise kapatıldıkları hücrelerde ölü halde bulunurlar. Ölüm nedenleri araştırılır ve karşılıklı intihar girişimi olarak defterlere kaydedilir. Ancak son kişinin kendini nasıl öldürdüğü anlaşılamamıştır.

Bu arada hayatı zindana dönen ve hayatta tanıdığı herkesi kaybeden çocuk elleri ve ayakları zincirlere bağlı bir şekilde meydanda kurulan yargılama alanına getirilir. Ellerindeki taşları çocuğa fırlatan ve yuh! Diye bağıran kalabalığı, kralın sakinleştirmesinin ardından yargılamaya geçilir ve çocuğa son sözleri sorulur:

kral çıplak masalı

Çocuk kalabalığa döner ve arkasında duran idam sehpasının gölgesi altında avazı çıktığı kadar bağırır:

“Önceden çıplak olan sadece kraldı, artık herkes çıplak.”

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. humeyractn diyor ki:

    Bu hiçte bir masal gibi anlatılmamış zaten doğru da değil sizin anlattığınız

    • Serkan Çetin diyor ki:

      Bu masal hiç eskimeyen bir masal, kısır bir döngüde sürekli şekil değiştirip yinelenen bir masal. Bu versiyonunu duymamış olabilirsiniz, normaldir, çünkü ben uydurdum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir