Kullanışlı Aptallar Cenneti

“Useful idiot” ya da Türkçe söylersek “kullanışlı aptal” terimi, Batı dünyasında Sovyet Rusya  sempatizanı aydınlar için kullanılan bir tabir.

Yine tabirle ilgili ufak bir tarama yaptığımızda, bilmeden kendini kullandıran kişiler için kullanıldığını görüyoruz.

Yani işbirliği yaptıklarını anlamadan, saflıklarından, karşılarındaki gücün tıpkı kendileri gibi iyi niyetli olduğunu düşündüklerinden kaynaklanan bir kullanılma durumu.

Ülkemizde son yıllarda sayılarında inanılmaz bir artış gözlenen bu “kullanışlı aptal”ları tanımakta fayda var:

–          Bu kişilerin en belirgin özellikleri, büyük kitlelere ulaşabilir olmalarıdır. Çünkü büyük kitlelere ulaşabilirlik, kullanılmak için elzem niteliktedir.

–          Diğer bir özellikleri ise bu kişilerin olağanüstü kıvraklıkta olmalarıdır. Gerek dil gerekse omurga kıvraklıkları adeta jöle kıvamında olup inanılmaz esnektirler.

–          Yüzlerinde ar damarları eksikliğine bağlı olarak kızarma görülmez. Eğer bir kızarıklık görürseniz, bunun utanma durumundan olma ihtimali göle çalınan mayanın tutma ihtimaliyle aynıdır.

–          Bu kullanışlı aptallar, dün dediklerini ertesi gün kolaylıkla yalanlayabilirler. Hatta o kadar ustalıkla yaparlar ki ne eder eder karşılarındaki kişiyi haklıyken haksız duruma bile düşürebilirler.

–          Bu Kişilerin bir başka özellikleri ise kullanılmaya istekli oluşları ve gelen her güçle rahatça çalışabilmeleridir.  Rivayet odur ki, “gelen ağam, giden paşam” sözü bu kişiler için dillendirilmiştir.

–          En önemli ortak paydaları “para”dır. Bol sıfırlı bir maaşla bu kişileri istediğiniz şekilde kullanabilir sonra da en olunmadık şekilde onursuzca atabilirsiniz. Sıfırların çokluğu ile yapabileceğiniz muamelenin rezilliğine katlanma kapasiteleri doğru orantılıdır.

Özellikleri daha da arttırabiliriz. Ancak tanımın üzerilerine oturduğu isimler akla geldiğinde “kullanışlı aptal”  tabirinin ülkemiz için mükemmel bir tamlama olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Hatta tabiri şöyle de genişletebiliriz: “Kullanışlı aptallar cenneti”.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir