Kürşad ve 40 Çerisi Adına Haykırış: Uygurları Kurtarın!

kürşad“ Babası 619-621 yılları arasında Doğu Türk kağanı olmuş olan Çuluk Han’dır. Kağanlık 629 (veya 630) yılında yıkıldı. Kağanlık toprakları fiilen Çin yönetimine geçti. Kağanlığın soyluları da gözaltında bulundurulmak için, o dönemdeki Çin başkenti Şangan’a sürüldü. ( Bugünkü Sian şehrine)

Kürşat’ın çok güçlü ve etkileyici biri olduğu, çok usta bir cengaver ve silahşor olduğu,insanlarda hayranlık uyandırdığı ve bu yüzden Çin imparatoru Tai Zong’un bile gözünü korkuttuğu için başkentte kalmasının tehlikeli olduğu kararına varıldı. Kürşat’ı üne kavuşturan olay 639 Ağustos’unda gerçekleşti. Kürşat 40 kişi olduğu söylenen bir grup arkadaşıyla, imparatoru tutsak etmeyi denedi.  Kürşat ve arkadaşları imparatoru tutsak ederek, imparatorun yaşamı karşılığında, Çin’in elindeki Türk tutsakların özgürlüğünü sağlamayı tasarlamışlardı.

Baskın planlanan sabah büyük fırtına vardı ve imparator sarayından dışarı çıkmadı. Ancak vazgeçmeyi sakıncalı bulan Kürşad ve arkadaşları saraya saldırdılar. Uzun süren çarpışmalarda Kürşad arkadaşlarının büyük bölümünü kaybetti. Ölümünün nasıl olduğuna dair iki olasılık dillendirilir. Birincisinde, Kent dışında da mücadelesine devam eden Kürşad’ın bir köprü başında öldürüldüğü belirtilirken; ikinci hikaye kaynaklarda saray baskını sırasında arkadaşlarıyla uçmağa vardıkları belirtilir.

O dönem Çin yıllıklarının bazı İngilizce tercümelerinde baskınla ancak dışarıdan gelen takviye askerlerle baş edildiği yazar. Kimilerinde ise takviye askerlerle imparatorun hemen kurtarıldığını ve baskının önlendiği yazar.  Tang hanedanının ünlü imparatoru Tai Sung’un baskından canını zor kurtarması, baskın sırasında kaçan imparatorun üzüntüden ağladığı söylenir, sarayda ve halk arasında şoka ve tedirginliğe sebep olmuştur.”

Yukarıda alıntılanan Kürşad ve 40 askerinin Çin sarayını basıp esirleri kurtarma girişimi belki başarısızlıkla sonuçlandı. Ancak esareti kabul etmeyen o yiğit Türk ve adamları geleceğe mutlaka sahip çıkılması gereken bir miras bıraktılar.

uygur türkleriŞimdilerde ise Çin’in zulmünden kaçan 300 Uygur Türkü Tayland’a sığınmış durumda ve Türkiye’ye iltica etmek istiyorlar. Şayet kabul edilmezlerse Çin’e iade edilip kurşuna dizilecekler.

Binlerce yıllık devlet geleneğimizden bahseden ve mazlumun yanında olmayı şiar edindiğini söyleyenlere, sözlerini ispatlama fırsatı! Bakalım 40 askeriyle ölüme koşan Kürşad’ın mirasına mı sahip çıkacaklar yoksa redd-i miras edip büyük devlet nutukları atmaya devam mı edecekler. Bekleyip göreceğiz!

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. 17 Ocak 2016

    […] belki de Türk tarihine ve edebiyatına en büyük armağanlarından birisi de hiç şüphesiz Kürşad‘dır. Atsız, Çin sarayına yaptığı baskının neticesinde Türklerin yeryüzünden […]

  2. 20 Ocak 2016

    […] Bu öyle bir kitaptır ki okuyanda yaman bir esriklik uyandıracaktır. Kitabı bitirdiğinizde Kürşad, İşpara Alp, Bögü Alp, Kara Kağan, Yamtar, Urungu, Kutluk Şad, Tonyukuk, Ay Hanım isimleri […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir