Kutsala Duyulan Saygı(!) Acısu Kaya Kilisesi

Kutsal; güçlü bir dinî saygı uyandıran veya uyandırması gereken kabul görmüş; bozulmaması, dokunulmaması gereken, üstüne titrenilen değerlerdir. Kutsal, felsefe de Tanrı’ya adanmış olan, tanrısal olandır. Kişilerin manevi yönden değer verdiği, koruduğu; dinî görüş ve inançlardan oluşmaktadır.  Kutsal nesne, mekan ya da insanların kutsallığı kendilerinden değil temsil ettikleri şeyden gelir.

Ülkemizde ibadet mekanları kutsal olarak kabul edilir. Bazı mekanlar kutsalken bazıları daha da kutsaldır. Bir de kutsal olmasına karşın mahvedilen mekanlar vardır. Anadolu’da bir çok örneğini görmemiz mümkün.

Bu yazımda saygı duyulmayan bir kutsal mekandan bahsetmek istiyorum. “Acısu Kaya Kilisesi”.

Acısu Kaya Kilisesi, çocukluğumdan bildiğim bir mekan. Çocukluğumun keşfetme duygusuyla o zamanlar “At Mağarası” olarak adını bildiğimiz mekana gider, biraz korkuyla karışık kafamı içeri uzatır yapının ne olduğunu anlamaya çalışırdım.

Bu yaz memleketime giderken kahverengi tabelada “Acısu Kaya Kilisesi” yazması çocukluk anılarımı depreştirdi. Onca yılın ardından bu sevindirici gelişmenin heyecanıyla yeniden ziyaret etmek istedim kiliseyi.

Yerini bilmeme rağmen bulmakta epeyce zorlandım kiliseyi çünkü belli bir noktadan sonra kiliseyi gösteren hiçbir yönlendirme yok. Güç bela fındık bahçelerinin içinden geçip kiliseyi bulduktan sonra biraz rahatlamış olarak kendimi kilisenin serinliğine atmak istedim. Ne kadar da yanılmışım. İçeride inanılmaz bir hayvan ve hayvan pisliği kokusu, yerler hayvan gübresi içinde. Kendimi dışarı atarken bir yandan da söyleniyordum. Kendimi biraz daha toparladıktan sonra daha ayrıntılı bir inceleme için kiliseye tekrar girdim.

acısu-kaya-kilisesi1

Kilisenin uzun zamandır hayvanlar için barınma yeri olarak kullanıldığı çok açık. Mağaranın doğal açıklıklarından biri tuğla ile örülerek hayvanların dışarı çıkması engellenmeye çalışılmış. Duvarlar mağarada yakılan ateşler nedeniyle simsiyah. Tek bir resim, mozaik ya da fresk kalmamış. Yurdum insanı adını kazımakla yetinmiş.

acısu-kaya-kilisesi5

Mağaranın çevresi de altın arayıcıları tarafından delik deşik edilmiş durumda.

Mağaradan ayrıldıktan sonra karşılaştığım bir vatandaş mağaranın kendi arazisinde olduğunu ve hayvanlar için kullandıklarını dile getirdi. Kilise olduğunu böyle olmaması gerektiğini söylediğimdeyse “Bilmiyom valla.” demekle yetindi.

Hadi vatandaş bilgisiz, mekanın kilise olduğunun farkında değil ya yetkililer. İki tane tabela çakmakla korumuş mu oluyorlar şimdi burayı? Yazık.

Acısu Kaya Kilisesi’ne ulaşmak için Giresun, Bulancak şehir merkezinden yaklaşık iki kilometre ilerlemek gerekiyor. Erdoğan köyü yolu üzerinde, İncüvez deresinin sağındaki fındık bahçesinin içinde bulunan mağaraya ne yazık ki şehir merkezi dışında bir yönlendirme yapılmamış. Google linkine tıklarsanız size aşağı yukarı nereye gitmeniz gerektiğini gösterecektir: https://maps.google.com/maps?q=40.925114,38.208473&num=1&t=h&z=17

 

Acısu Kaya Klisesi’ne, acısu denmesinin nedeni mağaranın yakınından yeryüzüne çıkan maden suyuna halk arasında acısu denmesinden kaynaklanıyor.

Hakkında çok net bilgiler bulunmayan kilisenin Bizans döneminde yapıldığı düşünülmektedir.

Unutmadan Kültür Bakanlığı tarafından tescillenmiş bir mekan burası(?)

acısu-kaya-kilisesi4

acısu-kaya-kilisesi2

acısu-kaya-kilisesi6

acısu-kaya-kilisesi3

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir