Kütüphane mi Hurdalık mı?

Bugün hürriyet.com.tr’nin kültür sanat bölümünde şöyle bir haber yer aldı: “147 ton kitap, kilosu 15 kuruştan satıldı”
Habere göre Milli Kütüphane’nin deposunda kaydı bulunmayan 147 ton yazılı materyal Hurdasan’a gönderilmiş. İçerisinde yüzlerce nadide esere rastlanmış. Hiçbir kaydı tutulmayan bu nadide eserler Hurdasan’dan bazı sahaf ve koleksiyonerler tarafından alınmış. Değerleri yüzlerce lirayı bulan eserler kilosu sadece 15 kuruştan satılmış.

Bu eserlerin arasında Hıristiyan teolojisine göre yazılmış Ermenice bir kitaptan, 1800’lü yıllarda basılmış İzmir baskılı yine Ermenice Balkan coğrafyasını anlatan bir diğerine; 1913 yılında tek nüsha halinde Merzifon’da çıkan Yunanca ‘Pontus’ dergisine kadar pek çok eser bulunuyormuş.

Bu habere şaşırdım mı? Elbette hayır.

Okumayan, okuyana değer vermeyen, üretmeyen bir toplum olduğumuzu göstermek için binlerce örnek olay var zaten. Tüm bunları göre göre artık ne yazık ki böyle durumlar karşısında şaşıramıyorum.
Anlamadığım tek şey var bu haberde: Neden bu kitaplar Hurdasan’a gönderilmek yerine bir kütüphaneye falan bağışlanmadı?

Türkiye’de 2001 yılında toplamda 1350 halk kütüphanesi varken 2012 yılında bu sayı 1112’ye düşmüş. (TUİK) Acaba halk kütüphanelerinde yeterli kitap olmadığı için mi kapandı bu kütüphaneler? Hurdasan’a gönderilmek yerine yukarıda adı geçen kitaplar en azından halk kütüphanelerine verilemez miydi?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir