Kutuplaşıyoruz!

Seçimlerin üzerinden bir haftadan fazla bir süre geçti. Bu kadar süre geçmesine rağmen hala seçimlerin üzerindeki sis perdesi kalkmadı. Başta Ankara olmak üzere Yalova, Ağrı, Bitlis, Çankırı, Sivas, Tokat, Muş gibi illerde seçimlere ciddi itirazlar oldu ve bazı il ve ilçelerde seçimlerin tekrar yapılması kararlaştırıldı. Yine başta Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin neredeyse tüm illerinde ve ilçelerinde seçimlerle ilgili şaibeler başta medya organları, siyasiler ve bizler arasında konuşuldu. Bu kadar şaibenin konuşulduğu bir seçimden sonra “Sen kazandın, ben kazandım!” kör dövüşünü bir yana bırakarak neleri kaybettiğimizi düşünmeliyiz.

İnsanlar arasında güvenin tabana indiği ama insanlar arasında kutuplaşmanın tavan yaptığı bu dönemi siyasiler, akademisyenler, gazete köşelerini tutmuş yazarlar ve hepimiz iyi okumalıyız. Bir seçimi bile “doğru” yapamayan bizler, bundan sonraki seçimlere de daha şimdiden şaibe ile yaklaşıyoruz. Bu durum da insanları kutuplaştırmaya hızlıca devam ediyor. İnsanların kutuplaşması birilerinin ekmeğine yağ sürse de bu kutuplaşma ülkemizin birliği, beraberliği, diriliği ve iriliği için doğru değildir.

Bu kutuplaşmanın ortadan kalkması için:

* Yüksek Seçim Kurulu (YSK) acilen seçim için daha güvenli ve daha hızlı sonuç veren bir yol bulmalıdır. Ülkemizde bu sistemi kuracak beyinler olduğuna inanıyorum. YSK, bu işi organize etmeli ve sonuç almalıdır.

* Siyasi parti liderleri ve siyasi parti temsilcileri daha uzlaştırıcı, daha sakin, daha itidalli bir dil kullanmalıdır. Milletimizi kamplara bölen dilden acilen uzaklaşmayı siyasi parti liderleri ve siyasi parti temsilcileri zorunluluk olarak yerine getirmelidir.

* Televizyonlarda yapılan siyasi içerikli programlara katılanlar tıpkı siyasi parti temsilcileri gibi daha uzlaştırıcı, daha sakin ve daha itidalli bir dil kullanmalıdır. Ayrıca televizyonlar sürekli bir grubun reklamını yapmaktan, bir grubu devamlı yüceltmekten vazgeçmeli ve diğer grubu da devamlı aşağılamaktan acilen vazgeçmelidir.

* Ve bizler, her şeyden önce birbirimize saygı duymayı unutmamalıyız.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir