La İsla Minima (Bataklık)

La-isla-mÃ-nimaKaranlık ortamlarda çekilen ve yaşanan dönemin her bir ayrıntısını sert bir şekilde yansıtan suç filmleri sevenler için tavsiye edeceğim filmin yönetmeni Alberto Rodríguez.

1980’ler de İspanya’sında küçük bir taşra kasabası. Bataklıkta bulunan iki kız cesedi ve bu cinayetleri çözmeleri için Madrid’den sürgün gönderilen iki dedektif.

Franco sonrası normale dönmeye çalışan bir ülke. Geçmişten kalan izleri silmeye çalışan yeni nesil polislerle, eski kuşak kirli polislerin farklı dünyaları ve olaylara bakış açıları. Çepeçevre şiddetle sarılı insanlar ve ağır ağır acele etmeden işleyen esaslı bir hikaye.

Film, görüntüleri ve oyunculuklarıyla gerçekten muhteşem. Senaryo öylesine toplumsal detaylarla sizi sarıyor ki asla “katil kim” sorusunu sordurmuyor, tahmin ettirmiyor. Filmi izlerken yapılacak en doğru şey katili aramak değil, filmin başarısı da bu zaten, olayların çözülmesine tanıklı etmek. Bu tanıklık esnasında pek çok soru beliriyor zihninize. Ve pek çoğu da cevapsız kalıyor. Belki de yönetmenin asıl istediği de bu! Olayın çözülmesinin ardından insanda bıraktığı eksiklik duygusu!

Sakin kafayla ve algılarınız açıkken izleyin, pişman olmayacaksınız!

 

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir