Leonidas Arda Turan

Sorardık hep kendimize, bizim ne zaman bir futbolcumuz adından sıkça söz ettirecek dış basında ve iyi bir takımda oynayacak diye? Önceki yıllarda şüphesiz Hakan Şükür, Hami Mandıralı, Tugay Kerimoğlu, Emre Belözoğlu, Tuncay Şanlı, Mehmet Topal, Gökdeniz Karadeniz, Okan Buruk, Nihat Kahveci gibi örnekleri artırabiliriz. Ama hiçbirisi sanırım onun gibi olmadı. Evet, bir dönem Nihat Kahveci, bir dönem Tugay Kerimoğlu harikalar yarattı oynadığı takımlarda. Ama onun gibi uzun soluklu, onun gibi takımın beyni olmadı hiç! Kimden bahsettiğimizi tahmin ettiniz hemen.  Tabi ki Leonidas Arda Turan’dan bahsediyoruz. Peki, kimdir bu Arda Turan, ona bakalım şimdi?

arda1987 yılının kış mevsiminin en şiddetli yaşandığı ay olan Ocak’ın 30’unda doğdu. Belki de bundan dolayıdır hiçbir zaman pes etmeyen ve mücadeleci yapısı. Küçük yaşlarda futbola meraklı olan Arda, 9 yaşında Bayrampaşa Altıntepsispor’da futbola başladı. Oradaki azmi, cesareti ve top tekniği ile daha o yaşlarda Fatih Terim’in dikkatini çekti. Bunun üzerine 12 yaşında Galatasaray altyapısına girdi. Orada dört yıl aralıksız olarak oynadı. O zamanlar Galatasaray’ın teknik direktörü Hagi’ydi. 2004 – 2005 yılında Hagi’nin beğenisini de kazanan Arda, A takıma girmeyi başardı. O dönemde A takımda forma şansı bulamayınca Vestel Manisaspor’a kiralık olarak verildi. 2005 – 2006 yılında tekrar yuvaya döndü. Galasarayla beraber çıktığı Şampiyonlar Ligi üçüncü ön eleme turunun ilk maçında iki gol, bir asist yapınca dikkatleri üzerine topladı. Şampiyonlar Ligi maçlarında gösterdiği performansla takımın ligde de değişmez oyuncuları arasına girdi. Arda hızlı oyunu, kolayca adam eksiltmesi, topu iyi saklaması, oyunu iyi okuması, güzel golleri ve en önemlisi akıl dolu paslarıyla taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanıyordu. Yaşının genç olması da herkesi sevindiriyordu. Çıktığı Şampiyonlar Ligi maçları olan Bordeaux ve Liverpool maçlarında UEFA tarafından maçın oyuncu seçildi. Onu artık sadece Türk futbolseverler değil, yabancı futbolseverler de biliyordu. Bu güzel oyunu onu Türk milli takımının da değişmez oyuncuları arasına soktu. Ayrıca Arda, Turgay Şeren, Bülent Korkmaz ve Tugay Kerimoğlu’ndan sonra Galatasaray’a genç yaşta kaptan olmayı da başarmıştır ve 10 numaralı formayı terletmiştir.

arda turanHem Galatasaray’da hem de Türk milli takımında oynadığı maçlarla herkesin beğenisini kazanan Arda, yabancı takımların da iştahını kabartmış ve 2011 – 2012 sezonunda Atletico Madrid’le dört yıllık sözleşme imzalamıştır. Atletico’da da gösterdiği performansla sadece takımının değil, bütün İspanya’nın en çok konuşulan futbolcusu olmayı başarmıştır. Hem karakteri, hem oynadığı futbol onu Ronoldo’dan, Messi’den daha fazla konuşulan bir oyuncu haline getirmiştir. Atletico Madrid’le Avrupa Ligi kupasını kazanmış, daha sonra Şampiyonlar Ligi şampiyonu Chelsea ile oynadıkları Süper Kupa maçını da kazanmayı bilmiştir.

leonidas arda turanArda Turan, hırsı ve mücadeleci karakteriyle ve oynadığı her dönemde adından sıkça söz ettiren  yapısıyla şimdilerde yine İspanyolların dilinde. 14 yıl aradan sonra Real Madrid’i deviren Atletico Madrid İspanya’da Eylül ayının sonlarında çok konuşulmuştu. Arda ise maçtaki gol sevinciyle çok konuşuldu. Bu sevinç 300 Spartalının kumandanı olan Leonidas’ın attığı naraya çok benzetildi. Hatta İspanyollar onun için özel klip bile hazırladılar. O günden sonra Arda hem yeni imajıyla hem attığı nara ile hem de hırsı ve mücadeleci yapısıyla İspanyolların Leonidası olmuştur. O, artık Leonidas Arda Turan…

 

Bunca başarılar imza atan Arda için bakın İspanyollar ne diyor:

Atletico Madrid Teknik Direktörü Simeone: Arda’nın golü oyun stilimizi temsil ediyor. Israrcı olan ve istediğini elde edene kadar bunu arayan bir takımız. Bugünkü Atletico Madrid’in bir sentezi.

Atletico Madrid resmi internet sitesi: Arda Turan %100’lük bir sihirbaz. Arda Turan, Atletico Madrid’in sol kanadının sahibi ve beyefendisi. Türk sihirbaz, daha uzun yıllar Atleticolulara zevk vermeye devam edecek.

El Mundo Deportivo gazetesi: O bir yönetmen… Atletico Madrid, onunla başka bir ritimle oynuyor. Maçı daha fazla kontrol ediyor ve kalitesi artırıyor. Onunla takım bir başka.

Marca gazetesi: Onunla çim sahada sadece detayların, ara pasların ve takım arkadaşlarına sunduğu imkanların ne zaman çıkacağını beklemek yeterli. Çünkü hep bir yerlerden çıkıyor. Türk futbolcunun kramponlarında sihir var.

As gazetesi: Arda Turan fantastik bir oyuncu…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir