Lider Olmak-1: Çarkın Dişlileri

Bu çark öyle bir çarktır ki, yelpazenin hangi tarafından olursan ol, seni zamanla istenen kıvama getirir ve görev için idealleştirir. Ne daha önce aldığın eğitim ne de yıllardır kazandığın tecrübelerin engel olabilir bu dönüşüme!

Bürokrasi de denilen o alt yapının temel amacı da zaten bilinçaltından işe başlayarak bu dönüştürme sürecine ortam hazırlamaktır. Bu amaçla; raporlar, grafikler, çok gizli belgeler, komisyonlar, brifingler ile önce bulunulan görevin kutsallığı ve ehemniyeti yavaş yavaş yerleştirilir belleğe. Öyle bir an gelir ki, onlar olmadan kendini çıplak, beceriksiz ve önemsiz hissedersin!

Hemen her konuda fikirlerini duymak istersin, çoğu zaman seni destekleyen süslü cümleler, istatistiksel grafikler duymak elini kolaylaştırır, içini rahatlatır, üzerindeki yükünü hafifletir.

Sürekli fikirlerini aldığın ve çoğu fikrin, fikirlerinle uyuştuğu için aksi bir durum yaşanınca kendi bildiğin doğrulardan bile şüphe edersin.

Attığın her adımın, söylediğin her sözün, tokalaştığın her elin arkasında başka bir irade vardır artık. Kişisel düşünceler, hırslar, birikimler gitmiş ve yerini büyük çarkın dişlilerinin takip etmek ya da izlere yol açmak kalmıştır.

Peki, bu dönüşüme karşı çıkarsan ne olur? Ülkeler, lisanlar, insanlar farklı olsa da yöntemler genelde aynıdır. Bir gezi esnasında üstü açık bir arabada korumalar birden geri çekilir ve birkaç el silah sesi duyulur. Adının Kenedy, ünvanının ABD başkanı olması bile seni kurtaramaz. Sonra suçu Lee Oswald adında bir zavallıya atarlar, zanlı hapishanede intihar eder ve dosya kapanır.

Bazen çarkın dişlilerinden kurtuldum sanırsın. Tüm güçleriyle sana saldıranlar karşısında halk senin yanında durmuştur. Adın bir efsanedir artık ve bulduğun her fırsatta egemen güçlere meydan okursun. Ama gel gör ki, bir sabah hiç ummadığın bir yerden darbe gelir; kanser olmuşsundur. Üstelik aynı hastalık yakın çevrende yer alan komşu ülkelerin başkanlarını da sarmıştır. Artık ne adının Chavez olması önemlidir ne de ülkenin Arjantin olması! Tel tel dökülür inadın, tedaviler sonrası tek derdin kalmıştır artık; hayatta kalmak!

Vel hasılı kelam zordur bu çarkın dişlilerinden kurtulmak. Şahsiyetinle bir yerlere varmak. İlla direnirsen, sonunu ya bir kalp krizi belirler ya kanser hastalığı ya da bir kurşun!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir