Lider Olmak

Zor meseledir lider olmak, hele bu topraklarda adeta ateşten gömlek giymeye benzer; giymekte zordur, çıkarıp atmakta! Ne yapsan yaranamazsın, ağzınla kuş tutsan nafile. En muktedir orduları yenersin “katil” diye bağırırlar, savaşmaz ömrünü yeniliklerle geçirirsin “korkak” diye!

Bazen dünyayı titreten Kanuni olursun ama gönlüne hâkim olamadığından türlü entrikalara aldanıp öz oğlunu çadırında boğdurursun!

Bazı görüntünle yürekleri korkutur Yavuz olursun ama ne çare sırtında çıkan bir çıbana teslim olursun!

Yılarca cephelerde gece-gündüz durmadan savaşır, imkânsızlıktan imkân kılar küllerinden yeni bir ülke kurara Mustafa Kemal olursun,

Sonra devir değişir, uğruna savaştığın onca değer inkâr olunur, kendine verilenleri ezberleyen 3-5 soytarının ihanet sofrasına meze olursun!

Velhasıl zor zanaattır lider olmak, hele hele bu zamanlarda daha da zor!

Ahali, kodu mu oturtan lider ister başında, tuttuğunu koparsın, korkusuz olsun, der. Sonra ensesinde yumruğu hissedince de telefonlarım dinleniyor, nerede bu devlet diye şikâyet eder.

Önce türlü entrikalarla sözde cumhuriyet ideali için öz oğluna Sezar’ı sırından bıçaklatır, sonra döner tarihe adını hain diye yazdırır Brütüs’ün!

İşte böylesine de vefasızdır zaman. Ne lider tanır, ne şah ne de padişah. Şartlar olgunlaşınca katiller kahraman olur, kahramanlar katil. Nasıl olduğunun farkına bile varamazsın…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir