LİNÇ!

ferhundeAfganistan’ da, Kabil Nehri kıyısında “Şah do Şemşire” türbesi vardır. Türbe bizdeki gibi ziyaretçi akınına uğrar.  Çocuk sahibi olmak isteyenler, amansız hastalıklarla muzdarip olanlar, adaklık dilekleri bulunanlar sıkça bu güzel binayı ziyaret edip türbede bulunan kabre kurdele bağlarlar. Çıkışta da parayla muska yazan mollalara muska yazdırırlar. Adeta bir kazanç kapısıdır türbe.

Zamanla türbe çıkışlarında parayla yazılan bu muskaların İslam dışı olduğuna ve hatta bunun yolsuzluk olduğuna dair görüşler ortaya çıkar. Sosyal medya aracılığıyla cılız da olsa görüşler yayılır. Tam o sıralarda İlahiyat mezunu genç bir kadın çıkar ortaya. Ferhunde’dir adı. Muska geleneğine karşı çıkar ve medyaya konuşur. Hatta çocuk sahibi olamayan bir kadına muska yazan bir molla ile türbe girişinde atışır.

Derken bir söylenti yayılır dilden dile. Ferhunde’nin Kuran-ı Kerim’i yaktığı iddia edilmektedir. Belli ki gelir kapısında itiraz istemeyenler halkı en zayıf oldukları yerden yakalamışlardır. Halk galeyana gelir. Dini duyguları kabaran büyük bir erkek güruhu sokak sokak Ferhunde’yi aramaya başlar. Şeytan ile işbirliği yapıp dini değerleri aşağılayan bu kadının derhal bulunup gereğinin yapılması gerekir. Ve öyle de olur.

ferhundeeAfgan polisinin elinden alınan Ferhunde, etrafındaki “dini duyguları kabaran” kalabalık tarafından çembere alınır. Vücuduna aldığı yüzlerce taş darbesi ve onurunun kaldıramayacağı ağır hakaret ve küfürlerle, gözü dönmüş güruh Ferhunde’yi linç eder. Üstelik tüm bu olay sırasında Afgan güvenlik güçleri, merhumenin babasına göre öylece olayları seyretmekle yetinmişlerdir.

Sonra linçe katılan pek çok şehirli ve modern görünümlü Afgan genci “facebook” üzerinden, yaptıklarıyla gurur duyduklarını paylaşırlar. Bir kez daha mukaddesatlarını cansiperane korumuşlardır!

Birkaç gün sonra devlet yetkilileri Kuran yakma olayının düzmece olduğunu ve Ferhunde’nin masum olduğunu açıklar. Bir kez daha böyle bir olayın yaşanmaması temennileri dile getirilir ve Ferhunde sessizce toprağa verilir.

Şimdi “milli duyguları” kabarıp facebook ve twitter üzerinden linç çağrısı yapanlara ve yapanları alkışlayanlara bir çağrım var. Youtube üzerinden Ferhunde’nin linç görüntülerini bulun, izleyin. Ve karar verin bunca belanın ve felaketin ortasında millet olarak en çok ihtiyaç duyduğumuz şey nedir?

Hınç, öfke ve linç mi?

Akıl, vicdan ve sağduyu mu?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir