Lollipop – Christine Nöstlinger

“Adından hiç memnun olmayan Victor Emanuel Meier, uzun araştırmalardan sonra, Lollipop adında karar kılar. Hani şu saplı yeşil şeker markası. Zaten en sevdiği şeker de Lollipop’tur. Üstelik, iyice yalayıp saydamlaştırınca, tek gözünü kısarak içinden baktığı kişiye her istediğini yaptırabilmektedir. Lollipop ve yeşil şekerinin başından geçen her olay, ilginç birer öyküye dönüşecektir.”

Kitabın arka kapağında yazılan bu bilgiler bize aslında kitabın tüm içeriğini anlatmış. Nöstlinger, Lollipop adında iyi bir karakter çizmiş kanısındayım. Nöstlinger’in çizmiş olduğu bu karakter şimdi 2-3-4. sınıfa giden çocuklar ya da bizim o yaşlardaki halimizdir. Hangi birimiz o yaşlarda elimizdeki herhangi bir nesneyle dünyanın bir ucundan diğer ucuna gitmedik? Ya da hangi birimiz o yaşlarda elimizdeki herhangi bir nesnenin gizli güçleri olduğuna inanmadı?

Cevdet Kudret Solok tam da bu hususta “Çocukluğum” şiirinde şöyle diyordu:

Hani benim hayallerim, emellerim,

Suya girince balık sandığım ellerim?

Bir leğende bir deniz gören ben,

Bir leğende Çin’e varan yelken?

Beni ufuklardan ufuklara götüren,

İçine binmeden bindiğim tren?

İşte Lollipop’un lollipopuna yüklediği tam anlam da budur.

Lollipop, Christine NostlingerKitabı daha derinlikli işlediğimizde aslında her bölümde yazar, çocuklara farklı kazanımlar, bilgiler kazandırmaya çalışmış. Birinci bölümde Lollipop ismini belirlerken farklı farklı insanlara sormuş, kendisini ilgilendiren bir karar da olsa başkalarının sözünü dinlemiştir. İkinci bölümde arkadaş edinme ya da edinememe problemi, üçüncü bölümde evde kimin hangi işi yapacağı konusu tartışılmıştır. Dördüncü bölümde tutumlu olmanın önemi vurgulanmıştır. Beşinci bölümde Lollipop’un hoşuna gitmeyen ve evlerine her zaman gelen köpekle başa çıkma yolları, altıncı bölümde Lollipop iyi bir arkadaş edineyim derken yalanlara başvurması ve sonra doğru yolu bulup her şeyi açıkça yalan söylediği kişilere anlatması ile bu sıkıntılı olaylardan kurtulması anlatılmıştır. Son bölümde ise yalanlardan kurtulan Lollipop, o zamana kadar yapılan en iyi doğum günü partisini yaparak çok mutlu olmuştur.

Her bölümde küçük okuyuculara bir ders vermesi ve Lollipop, karıştığı bütün olumsuzluklardan sonra doğruyu anlayıp iyi şeyler yapması bakımından bu kitap önemli bir eserdir. Christine Nöstlinger’in bu kitabını 4 ve 5. sınıflardaki öğrenciler zevkle okuyacaktır.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 25 Şubat 2014

    […] 8. Lollipop, Christine Nostlinger […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir