Louis Braille

Louis Braille adını hiç duydunuz mu? Yanıtınız “evet” ise muhtemelen çevrenizde gözleri görmeyen bir kişi vardır ya da Margaret Davidson’un kitabını okumuştur.

Can Çocuk, çocuklar için öykü, şiir, masal gibi türlerin dışında biyografi türünde de yapıtlar sunuyor. Margaret Davidson imzasını taşıyan Louis Braille’nin yaşam öyküsünü anlatan kitabın Türkçe çevirisini Tülin Sadıkoğlu yapmış. Kitabın resimleri ise Kutlay Sındırgı imzasını taşıyor.

Beşinci sınıf düzeyinden sonra hemen hemen her dizeyin okuyabileceği kitap, yetişkinler için de oldukça ilgi çekici nitelikte.

Braille Alfabesi

Louis Braille’nin kör olmasından ölümüne değin yaşadıklarının anlatıldığı kitap oldukça yalın bir dile sahip. Yazar gereksiz ayrıntılardan kaçınarak kitabın akıcı olmasını sağlamış.
Görme engellilerin dünyasını Louis Braille’nin üzerinden anlatan yapıt, görme engellilerin yaşadıkları güçlüklere de değiniyor.

Kitabı okLouis Braille kitapurken Braille’ın “Körler Alfabesi”ni hangi koşullarda geliştirdiğini de öğrenebilirsiniz.

Yaşamının büyük bir bölümünü körler için bir alfabe oluşturmakla geçiren Braille’nin kitabından size tadımlık bir bölüm sunmak istiyorum.

Louis evin sahanlığında oturuyordu. Güzel bir bahar sabahıydı ve çevresinde bir şeyler oluyordu. Pamuksu bulutlar parlak mavi gökyüzüne yelken açıyordu. Bir kuş yakındaki bir ağaca yuva yapıyordu. Bir inek yakındaki tarlada otluyordu. Bir tavşan sıçraya sıçraya gidiyordu. Bir böcek yaprağı boydan boya geçiyordu. Her yerde bir şeyler oluyordu. Ama Louis bunların hiçbirini göremiyordu. Beş yaşındaki Louis Braille’ın iki gözü de görmüyordu.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir