Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 2

“Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi”nin büyük başarısının ardından gelen ikinci kitap yine Tamer Korugan imzasını taşıyor. Birinci kitabın bir yıl arkasından gelen bu ikinci kitap, adı “lüzumsuz” olan yapıtın aslında ne denli gerekli olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

lüzumsuz bilgiler2
Korugan ilk kitapta olduğu gibi yine günlük hayattan yola çıkarak hep karşımızda olup da nedenlerini, nasıllarını, niçinlerini hiç merak etmediğimiz şeyleri bir bir anlatıyor. Yapıt sadece didaktik olmakla kalmayıp bir yandan da öğrendiklerimiz sayesinde yüzümüzde bir gülümseme oluşturuyor.
İlk kitapta yaptığı gibi belli bir sınıflandırma içinde konularını ele alan Korugan bu kitapta da aynı sınıflandırmaya sadık kalmakla birlikte çok küçük değişikliklere gitmiş. Bu kitapta “batıl inançlar” bölümü yer almıyor. Bir de “yiyecekler” bölümü “yiyecekler ve içecekler” , “dünyamız” bölümü de “dünyamız ve gökyüzü” olarak değiştirilmiş.

 

 

İşte size kitaptan tadımlık bir bölüm:

Süt vermedikleri halde niçin erkeklerin memeleri var?

Memeli hayvanlarda erkeklerin süt üretmeleri fizyolojik olarak mümkündür. Bu hususta erkekler gerekli anatomik donanıma, fizyolojik potansiyele ve hormonlara sahiptirler. Ancak tabiatın bazı keçi ve yarasa türleri gibi çok özel bir iki istisnası hariç süt verme olayı ne insan türünde ne de diğer memeli türlerinin erkeklerinde gerçekleşmektedir.

Aslında memelilerin tümünde, yani her iki cinste de süt bezleri vardır. Erkeklerde bu bezler gelişmemiş ve işlevsizdirler. Bu durum da türe göre değişiklikler gösterir. Örneğin fare ve sıçanların erkeklerinde meme dokusu hiçbir zaman süt kanalları ve meme uçları oluşturmaz, memeler dışarıdan görülmez. İnsanlar ve köpekler de dahil bir çok memelide ise oluşturur. Hatta dişi ve erkeğin göğüs yapılarında ergenlik çağına kadar bir fark görülmez.

Erkeklerin niçin süt vermedikleri sorusunu memeli hayvanların yüzde doksanı için sormaya zaten gerek yoktur. Çünkü bu büyük çoğunlukta yavruya yalnızca anne bakar. Erkeklerin çiftleşmeden sonra yavruya hiç bir katkıları yoktur, genellikle onları terk eder giderler.

Yüzde ona giren insan, aslan, kurt gibi memelilerde ise babanın esas sorumluluğu aileyi ve yavruları korumak, onlara yiyecek bulmaktır. Belki de başlangıçta bu türlerin erkekleri de yavrularına süt veriyorlardı ama asıl görevleri nedeni ile evrim sonucu süt verme donanımları yerlerinde kaldığı halde üretim kabiliyetleri köreldi.

İşlevleri kalmadığına göre erkeklerin niçin hala memeleri var sorusunun yanıtı ise insanda erkek ve dişi yapısının aslında aynı olmasında yatıyor. İnsanın anne karnında iken oluşmaya başladığı embriyo halinin en başında erkek ve dişi arasında bir fark yoktur.

Zaten insanın taşıdığı 23 çift kromozomdan 22 çifti ve bunların taşıdığı genler her iki cinste de aynıdır. Sadece cinsiyet kromozomu olan yirmi üçüncü çift farklıdır. Eğer embriyo anne ve babasından birer ‘X’ kromozomu alırsa kız, annesinden ‘X’, babasından ‘Y’ kromozomu alırsa erkek oluyor.

Embriyo ‘Y’ kromozomunu aldıktan sonra hormonal sinyaller gelmeye ve erkeğe ait organlar gelişmeye başlıyor. Erkeklerin memeleri ise bu safhadan daha önce oluşmuş bulunduğundan aynen kalıyorlar ama ondan sonra hormonal bir takviye olmadığından fonksiyonel hale gelemiyorlar.

Dişilerde ise büyüme çağı sırasında salgılanan hormonlar süt bezlerini ve göğüsleri büyütüyor. Gebe dişilerde bu büyüme biraz daha artıyor, süt üretimi başlıyor ve bu üretim daha sonradan emzirmeyle tetiklenerek devam ediyor. ( 12. baskı, 59. S.)

Toplamda yüz yirmi iki sorudan oluşan bu kitapta yer alan yanıtlanmış sorulardan bazıları şöyle:

Niçin tespih çekiyoruz?

Düğünlerde niçin pasta kesiliyor?

İnsanlar niçin içki kadehlerini tokuştururlar?

Çinliler yiyeceklerini niçin çubuklarla yerler?

Yemek yerken çatal niçin sol elde tutuluyor?

İnsanlar saatlerini niçin sol kollarına takarlar?

Aşçıbaşılar niçin ters döner?

Bir hafta niçin 7 gündür?

Niçin otellerin kapıları döner kapıdır?

Bardaktaki buzlar niçin birbirlerine yapışırlar?

İnsanın niçin kuyruğu yok?

Yemekten sonra denizde yüzmek tehlikeli midir?

İnsanlar niçin çiklet çiğner?

Hint fakiri kobra yılanını nasıl oynatıyor?

Arılar niçin bal yaparlar?

Bal petekleri niçin altıgendir?

Yumurtanın niçin bir tarafı yuvarlak diğer tarafı sivridir?

Atlara niçin gözlük takıyorlar?

Ateş böceği nasıl ışık saçıyor?

Böcekler mi üstündür, insanlar mı?

Kuşlar dünyasında niçin erkekler daha süslü?

Kediler balık ve sütü niçin severler?

Kuşlar göç ettikten sonra niçin geri dönerler?

Horozlar niçin sabah erkenden öterler?

Evlerimizdeki sinekler kışın nereye gidiyor?

Kuşlar nasıl tek ayakları üzerinde uyuyabiliyor?

Radyonun sesi açılınca pili daha çabuk mu biter?

Bira niçin köpürür?

Dünya tarihinde bugüne kadar kaç insan yaşadı?

 

Engin AKALIN

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. 07 Aralık 2013

    […] Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 2 okumak için tıklayınız. […]

  2. 09 Ocak 2016

    […] Lüzumsuz Bilgiler Ansiklopedisi 2 okumak için tıklayınız. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir