Machete Kills – Ustura Dönüyor

“Machete Kills” yani “Ustura Dönüyor” bir Robert Rodriguez filmi. Bir saat kırk yedi dakika olan bu film 2010’da çekilen “Machete” filminin devamı niteliğindeymiş. Fimde Danny Trejo, Mel Gibson, Jessica Alba, Charlie Sheen ve Alexa Vega gibi oyuncular görev almış ve filmin IMDB puanı 5.9.

machete kills afişMachete eski bir ajandır. O, farklı kişiliğiyle ve ölümsüz yapısıyla herkesin sevdiği bir kişidir, hatta adına türküler bile yapılmıştır. Machete döndüğünde ABD’nin başı Meksikalı bir devrimci ile derttedir. Çünkü bu devrimcinin kalbine bağlı bir tüm dünyayı yok edebilecek bir füzesi vardır. ABD başkanı direk Machete ile temasa geçer ve kendilerini bu kişiden kurtarırsa onu ABD vatandaşı yapacağını ve geçmişteki bütün sabıka kaydını sileceğini söyler. Machete, Meksika’da adamı bulur ve onu ABD’ye getirir ama durum tahmin edilen gibi değildir. Her şeyi planlayan aslında Macehete’nin de ortağını öldüren Luthor Voz’dur. Voz, büyük bir silah tüccarıdır. Hem silah yapar, insanları birbirine kırdırır; hem de insanların sondan -ölümden- kurtulması için yeni şeyler icat eder. Neticede füzeyi Machete etkisiz hale getirir ama Voz ve yanındakiler uzaya kaçar. Machete’nin üçüncü filmi uzayda geçeceğinin en sonda bize bilgisi veriliyor.

Film aksiyon türünde yapılmış bir film. Absürtlüklerle dolu. Bazen o kadar absürt sahneler var ki hadi canım diyorsunuz. Bol aksiyonun olduğu ve herkesin kanlı bir şekilde öldüğü, hiçbir kuralın olmadığı film, yer yer sizi güldürebilir. Bir yer de şimdi 3 D gözlüklerinizi takın diyordu. Hoş bir espriydi. Filme, dışarıdan bir el müdahale ediyordu hep. Sanırım bu yönetmenin tarzıdır. Filmde, diğer filmlerle de koyu bir şekilde dalga geçilmiş. Machester’den bir kahraman yaratmaya çalışılmış, diğer filmlere taş olsun diye.

Böyle bir tarz bir daha seyreder miyim? Sanırım, hayır. Eğer siz, bol bol absürtlüğün bir arada olduğu ve kanlı sahnelerin çokça olduğu bir aksiyon filmi seyretmek isterseniz, seyredin… Ama bana göre değil…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir