Madencilerimize

“Bir zamanlar çok kötü şartlar yüzünden çalışacak kimse bulunamadığından kömür ocaklarında zorla çalıştırılan bir gencin hikayesidir bu türkü. Bahsi geçen yer şimdilerde de ekmeğini yediğimiz bir yerlere gelmemizde çok büyük katkısı olan Tunçbilek’teki maden ocağıdır.

1940 yıllarında kömür çıkarımı basit usullerle yapılmaktadır. Kömürün çıkarılması için insan gücüne ihtiyaç vardır. Bunu sağlamak içinde vergi borcu olanlar, askerlik hizmeti bulunanlar ve köyde muhtarın belirlediği kişiler yazılarak işe alınırlar. Bunlar Tunçbilek’te yapılan bekar pavyonlarında yatar kalkarlar. Çalıştıkları süreler vergiden ve askerlik sürelerinden düşülür. Bunlar belirlenirken köy muhtarlarının çok büyük etkisi vardır ve çalışan kişiler üzerinden belli bir pay alırlar. Uzak köylerden gelenler ise yapılan pavyonlarda yatıp kalkarlar ve ancak hafta sonları köylerine gidebilirler.

Yine böyle bir çalışma sırasında maden ocağına giren işçilerin üzerine kaçmamaları için demir kapı kapatılır ve başında da jandarma bekletilir. Eğer kaçan olursa arkalarından kurşun sıkılmakta ve kaçak olarak aranmaktadır. Bir gün ocakta göçük meydana gelir ve kapıların kapalı olmasından dolayı işçiler dışarıya çıkamazlar. Bahsi geçen gencin ve günümüzde bile maden ocaklarındaki göçük altında kalanlara ithaf edilen türküdür bu: Mükellef”

Değerli dostum Emre Yıldırım’ın kadife sesiyle yeniden hayat bulan “Mükellef”i sizinle paylaşmak istedim. Acı o zaman da bir, bu zamanda bir… Acı, hep acı…

Yıl 1940. Şartlar o yıllar için kötü denmiş ve yaşamını yitiren onca insan. Ve o insanlar için yakılan ağıtlar…

Yıl 2014. Acılar her daim tazeyken bir yenisi daha. Buna yürek mi dayanır? Yaşamını yitiren yine yüzlerce insanımız. Ve o insanlar için yine yakınlan ağıtlar… Üzülmemek, kahrolmamak elde değil. Millet olarak hepimiz ekranların başında, haber siteleri her daim yenilemekte, gelen iyi bir haber olması için dua ediyoruz.

Kaderimiz mi bu bizim? Her zaman bu olaylar olurken bunu kanıksayan yöneticilerimize yazıklar olsun. Niçin tedbir alınmaz, niçin standartlarımız yükselmez, niçin bu göçükler olur?

Rabbim yardım et göçük altında kalanlara! Rabbim rahmet eyle vefat edenlere! Rabbim şifa ver yaralananlara!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir