Mağara Oyucusu Ra Paulette

ra paulette

Ra Paulette, New Mexico’da yaşayan usta bir sanatçı. Sanatçı deyince hemen aklınıza yazar, şair, yönetmen ya da oyuncu gelmesin. Ra Paulette bir mağara oyucusu. New Mexico’da 25 yıldır mağaraları oyarak ortaya muazzam sanat eserleri çıkarıyor. Bu eserlerini ortaya çıkarırken sadece el aletlerini kullanıyor Paulette. Mağaraların duvarlarına tutkuyla kendi içinden gelenleri yansıtarak eşsiz, ulaşılması güç tasarımlar ortaya çıkarıyor.

paulette

Sayısız projeye imza atan Ra Paulette, neredeyse her sanatçının yaşadığı gibi patronlarla sorunlar yaşamış. Bu sorunlardan kaçmak ve sadece kendi projesini ortaya çıkarmak için son 10 yıldır büyük bir çalışmaya girmiş Paulette. Kendisini herkesten ve her şeyden soyutlayan Paulette büyük bir yaratım içine girmiş. Bu sürede sadece köpeği eşlik etmiş ona. Kendi kişisel web sayfasından edindiğim bilgiye göre “Işıltılı Mağaralar” adını vermiş bu projeye. Bu süreç sonucunda da inanılması zor eserler çıkarmış ortaya.

ra paullette mağara

Ra Paulette’yi önceleri kimse bilmese de yapımcı Jeffrey Karoff onu öğrenmiş ve onunla ilgili “Cavedigger” yani “Mağara Oyucusu” adında bir belgesel film çekmiş. 39 dakika olan bu belgeselde Ra Paulette’yi, tutkularını, yaşam biçimini öğreniyoruz. Türkçeye çevrilmemiş olan bu belgeselin Trailler’ini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir