Masal Masal İçinde

Ahmet ÜmitTürk edebiyatının polisiye roman denince akla ilk gelen ismidir Ahmet Ümit. Onun yazarlığını kime sorsanız polisiye romanlarından bahseder. Başkomser Nevzat’tan tutun da Ali’ye Zeynep’ varıncaya değin değişmez roman kahramanlarının adlarından bile söyleyenler çıkar içlerinden. Polisiye okuyucusunun gönlüne derinlemesine kök salmıştır Ahmet Ümit. Kar Kokusu’ndan Kukla’ya Bab-ı Esrar’dan Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ne gibi yoğun bir okuyucu kitlesine sahip olan polisiye romanların yazarıdır o.

Bu yazımda, kurşunların havada uçuşmadığı, hızla çekilen bir bıçağın kimseyi yaralamadığı, tiner çeken sokak çocuklarının olmadığı, çözülmeyi bekleyen faili meçhul cinayetlerin olmadığı bir kitabını anlatmak istiyorum sizlere. Üstelik de bir masal kitabını.

Ahmet Ümit’i iyi takip eden okurları onun sadece yetişkinler için değil çocuklar için de yazdığını bilirler. İki kitap yazmıştır o çocuklar için: Olmayan Ülke ve Masal Masal İçinde.

Masal Masal İçinde

Daha çok polisiye türünde romanlar yazan bir yazarın masal türünde kitaplar yazması bazı okurlar için tuhaf gelebilir ama bakın Ahmet Ümit Masal Masal İçinde’nin önsözünde masal yazmasını nasıl anlatıyor:

“Bu kitaptaki masalları annemden dinledim. Annem de yaklaşık altmış yıl önce bir masalcıdan dinlemiş. Dedem küçük kızının gönlünü hoş tutmak için bir masalcı tutmaktan çekinmemiş anlaşılan. Annem daha pek çok masal dinlemiş ama hepsini anımsamıyor. Bana da anlatmış, ben de anımsamıyorum. Aslına bakarsanız bu kitaptaki masalları da çoktan unutmuştum.

Yıllar sonra Antep’e baba evine döndüğümde biraz da rastlantı sonucu annem yeniden anlattı bu masalları. Masalların güzelliği karşısında şaşkınlığa düştüm. Gerçi annem çok iyi bir masal anlatıcısıdır. Ama beni etkileyen yalnızca annemin tatlı dili değildi. Masalların güzelliğindeki giz, çarpıcı kurgusuyla içeriğindeki yoğun anlamda saklıydı. İnsanoğlunun kişiliğindeki temel özellikleri öylesine gerçekçi bir biçimde gözler önüne seriyordu ki, bu anlatım karşısında hayranlık duymamak olanaksızdı.

Masalları yeniden dinlediğimde, bunların mutlaka yazılması gerektiğini düşündüm. Beni bu düşünceye iten nedenlerin başında, görsel anlatımın egemen olduğu günümüz dünyasında, sözlü anlatıya dayalı bu masalların unutulup gideceği endişesi yer alıyordu. Yazmaya bu yüzden başladım. Kimi yerlerini geliştirip değiştirerek ama masalların özüne dokunmadan.

Sanıyorum sözlü anlatılarda yaşanan serüven bu masalların da başına gelmiştir. Her dinleyen, her anlatan kendinden bir şeyler katarak masalları zenginleştirmiş ya da zayıflatmıştır.
Oldukça iyi bir anlatıcı olan annemin düş dünyasını katarak zenginleştirdiği masalları büyük bir keyifle yazıya döktüğümü belirtmeden geçemeyeceğim.”

Masal Masal İçinde, sadece çocuklar için olmayıp yetişkinlerinde oldukça ilgisini çekecek bir kitap. Uzun bir aradan sonra masal okumanın keyfine varılacak ender eserlerden biri. Kitabın böyle nitelikli olması onun ülkemizdeki birçok okulda okutulmasını sağlamış, hatta sadece yurt içinde kalmayıp yurtdışında da okullarda okutulan bir kitap durumuna gelmesini sağlamıştır.

Ana ekseninde padişah ve vezirinin öyküsünü anlatan masal içerisinde beş farklı masalı daha barındırır. Elbette bu masalların tamamı bize bir ders vermekten geri de kalmaz. Yaşamın içinden fırlayan masallar çarpıcı gerçekçiliği ile günümüz dünyasına ve insanına da ayna tutar niteliktedir.

Birinci masal Şapkacı’nın hazin öyküsünü anlatır bize. Şapkacı’nın düşüncesizce davranışları kendine bir aile dramı olarak geri döner. Bin düşün bir söyle, bu öyküde bize verilen öğütlerden yalnızca biridir.

İkinci masal, genç bir Müezzin’in başından geçenleri gerçeklikle hayal arasındaki olaylarla anlatır. Gerçekliğin ve hayalin birbirine karıştığı bu masalda genç Müezzin ne yazık ki verdiği sözü tutamaz, daha fazlasını ister ve gerekli sabrı gösteremez. Bu durum onun elde edebileceği her şeyin bir anda elinden kayıp gitmesine neden olur. Bu masalın temel öğüdü ise sabreden derviş muradına ermiştir.

Üçüncü masal yetenekli bir Demirci’yi anlatır bize. Demirci her ne kadar işinde mahir de olsa elindekini paylaşmayı bilmez. Paylaşmaktansa elindeki her şeyi kendine saklamak isteyen Demirci karşısına çıkan fırsatları göremez. Bu masalda paylaşmanın değerini öğütler.

Dördüncü masalda ailesinin sözünü dinlemeyen genç bir kuyumcu anlatılır. Babasının sözünü dinlemeyen genç kuyumcu elinde avucunda ne varsa arkadaşlarıyla harcar ama bir gün parası bitince yalnız kalacaktır. Bu masalın verdiği ders ise hazıra dağlar dayanmazdır.

Beşinci masal oldukça akıllı ve zengin bir Köradam hakkındadır. Kendisine verilenle yetinmeyip daha fazlasını isteyen adam zenginliğe kavuşur ancak bu uğurda gözlerini kaybeder. Bu masalın öğüdü ise aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz.

Çocuğunuza okuması için nitelikli bir yapıt arıyor ya da masal dinlediğiniz çocukluğunuza dönmek istiyorsanız bu kitap tam da bu iş için biçilmiş kaftan.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 14 tane yorum yapılmış.

 1. öyküm diyor ki:

  çok teşekkürler yarın bu kitaptan sınavım var çok yardımcı oldu teşekkürler elinize sağlık 🙂

 2. kutay diyor ki:

  aynen

 3. didem diyor ki:

  gerçekten çok saolun benim buna çok ihtiyacım vardııı…

 4. Hal diyor ki:

  Bundan projem vardı sağolun

 5. Afasdasdas diyor ki:

  Çok teşekkürler bugün için bir özet yazmam lazımdı

 6. reyhan diyor ki:

  çok teşekkür ederim gerçekten türkçeci bize 2. yazılıda bu kitabtan 30 puanlık soru çıkacak demişti ve bende kitabı alıp okumayı tamamen unutmuştum. çok teşekkürler

 7. Sıla diyor ki:

  gerçekten çok güzel bir kitap tebrik ederimm

 8. DENİZ diyor ki:

  özete on üzerinden 3
  kitaba on üzerinden yıldızlı pekiyili on verirdim.

 1. 04 Mart 2014

  […] Ümit’in çocuklar için yazdığı kitaplardan ikincisi Olmayan Ülke. Kitabın önsözünde Masal Masal İçinde ile başlayan masal yazma serüveninin gerekçelerini açıklamaya çalıştığını dile […]

 2. 08 Ocak 2015

  […] Ahmet Ümit’i iyi takip eden okurları onun sadece yetişkinler için değil çocuklar için de yazdığını bilirler. İki kitap yazmıştır o çocuklar için: Olmayan Ülke ve Masal Masal İçinde. Daha çok polisiye türünde romanlar yazan bir yazarın masal türünde kitaplar yazması bazı okurlar için tuhaf gelebilir ama bakın Ahmet Ümit Masal Masal İçinde’nin önsözünde masal yazmasını nasıl anlatıyor: (Yazının devamı için tıklayın.) […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir