Masal Tadında Bir Kitap: Bataklığın Kıyısındaki Ev

bataklığın-kıyısındaki-ev

“Akrabalarının uğursuz saydığı Büyükhala, yaz tatilini geçirmek üzere Peren’i evine davet eder. Peren’in anne ve babası, söylentilere kulak asmasalar da Büyükhala’nın evi yakınlarındaki bataklık nedeniyle bu davete sıcak bakmazlar. Peren onları zar zor ikna eder. Bataklığın kıyısındaki eski bir evde tek başına yaşayan gizemli Büyükhala, etkileyici delikanlı Kuzey, kasabanın tek dükkanında çalışan öksüz Küçük Vahşi ve tuhaf bakışlı, esrarengiz adam Baykuş, Peren’in o yaz tatilini unutulmaz kılacaklardır.”

Yeşim Saygın Armutak‘ın “Bataklığın Kıyısındaki Ev” kitabının arka kapağındaki bilgilerdi bunlar. Aslında kitabın arka kapağında verilen bu bilgiler kitabın kısa ve çarpıcı bir özeti diyebiliriz. Her şey Büyükhala’nın yaşadığı küçük kasabada yanında çalışan kızın yazı geçirmek için ailesinin köyüne gitmesiyle Büyükhala’nın yalnız kalmasından dolayı Peren’i yanına çağırdığı bir mektupla başlar. Peren’in anne babası Peren’i göndermekte biraz çekinse de Peren’i gönderirler. Peren, Büyükhala’sının  yanına gittikten sonra Kuzey, Kuzey’in kardeşi Ufaklık ve Küçük Vahşi ile aralarında kuvvetli bir bağ kurulur. Peren, bir yandan Büyükhala’nın sırrını çözmeye çalışırken bir yandan da Baykuş’un kim ve amacının ne olduğu konusunda araştırmalar içine girer. Her şeyin ortasında da kasabanın biraz dışında yer alan bataklık var. Peren, Büyükhala’nın sırlarını çözdükçe hem bataklığı hem de Baykuş’un gizemini çözüyor. Bu romanı okuyacak çocuklar da bir Peren’le bir Kuzey’le arkadaşlığı, yardımlaşmayı, macerayı, yeni şeyler keşfetmeyi öğrenecekler.

Yeşim Saygın Armutak‘ın okuduğum ilk kitabı bu. Diğer kitaplarını da hızlıca okuyacağım. Armutak’ın dili insanın içini ısıtacak cinsten. Kitabında  hiç kuşku yok ki zengin bir dil kullanmış. Betimlemeleri şiir tadında diyebilirim. Ayrıca bu betimlemeler kitabı rahatlıkla büyüklerin okuyacağı bir kitap haline getiriyor. Aslına bakarsanız bu kitabın kahramanları olan çocuklar bizlerin çocukluğu gibi. Peren ve Kuzey bisiklete binmek için can atıyorlar mesela. Mesela yürümeyi özellikle de doğa yürüyüşü yapmayı, bir derenin kenarında oturup sohbet etmeyi ya da o derede oynamayı çok seviyorlar. Cep telefonları onların hayatında bir yer teşkil etmiyor mesela. Hayatlarının tam ortasında televizyon ve uzun bir yol sürse da sinema var mesela. Tıpkı bizim çocukluğumuz gibi. Ayrıca kahramanlarımız keman çalmayı ve resim yapmayı da çok severler.

Bütün bu güzellikler yaşanırken yazar, kitabın asıl hedef kitlesi olan şimdiki çocukları da unutmamış; onlar için de macera dolu, ormanın güzelliklerini daha da tanımamızı sağlayan bir bataklık imgesi ile sürükleyiciliği ve heyecanı hep yukarıda tutmuş. Ayrıca Büyükhala’nın ve Baykuş’un varlığı ve ikisinin arasındaki giz kitabın heyecanını çocuklar açısından bir kademe daha yukarı götürecek cinsten unsurlar olmuş. Bunları bir arada düşündüğümüzde çocuklarımız heyecan dolu bu kitabı sıkılmadan okuyacaklardır.

Kitapta kuvvetli bir aşk öyküsü de var. Büyükhala’nın gizemi çözülürken bu aşkın da şifreleri çözülür. Bu aşkın sorunlu olmasında Büyükhala’nın ailesinin de büyük etkisi var. Tam da bu noktada kuşaklar arası aile iletişiminin ne kadar önemli olduğunu da vurguluyor bu kitap. Bunun yanında bu iletişimi ya da iletişimsizliği Büyükhala ve diğer akraba üyeleri arasında da görmekteyiz.

Sonuç olarak Yeşim Saygın Armutak, bizim çocukluğumuzda olduğu gibi çocukları dışarıda ve doğada yaşamaya teşvik etmiş. Bu özelliğiyle bu kitap, bizim gibi bir yanı çocuk kalmış okuyuculara hitap etmiş. Öte yandan da kitabın maceralarla ve gizemle bezeli olması bakımından bu kitap şimdiki çocuklara hitap etmiş. Kitabın etkileyici dili, büyükhala ve bataklık, kötü adam imgesi ile masal tadındaki bu kitabı 5. sınıftaki çocuklarımızın okuma isteği yüksek olanlarına ve 6 ve 7. sınıf öğrencilerimize okutabiliriz.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. yeşim diyor ki:

    ben yeşim armutak fanıyım ve onu çok seviyorum buradan ona kocaman öpücükler yolluyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir