Masallar Yeniden Canlanıyor: Dev Avcısı Jack

Son zamanlarda beyaz perdeye bu tarz filmler çokça sergilenmeye başladı. Kötü mü oldu? Benim gibi fantastik film meraklıları için hiç de kötü olmadı. Buradan bizim senaristlerimize ve yönetmenlerimize bir çağrı yapmak gerekir. Hepimiz ninelerimizden, dedelerimizden dinlediğimiz masallarla büyümedik mi? Bazı masallarımız aktarıldı beyaz perdeye ama çok önceden. Artık bu masalların çeşitli efektler katılarak bir görsel şölen havasında seyircilere sunulması vakti gelmedi mi? Ben olsam işe hemen “Dede Korkut Hikayeleri”nden başlardım.

Gelelim filmimdev avcısı jack afişize: “Jack The Giant Slayer” yani “Dev Avcısı Jack” bu yıl mart ayında gösterime girmiş bir film. “Olağan Şüpheliler”, “X Men” ve “Operasyon Valkyrie”den hatırladığımız yönetmen Bryan Singer vardı yönetmen koltuğunda. Senaristliğini Christopher McQarrie, Darren Lemke ve Dan Studney’in yaptığı filmde baş rollerde Jack karakterini canlandıran Nicholas Hoult, Isabelle karakterini canlandıran Eleanor Tomlinson, Ewan McGregor, Ian McShane yer almaktaydı. Filmin Imdb puanı 6,4 olsa da film seyredilmeye değer bir film.

Aslında filmin konusu klasik bir masaldan alınmıştır. Bu masal bir İngiliz masalıdır. Ülkede her şey güzel bir şekilde devam ederken saraydan sihirli fasulyeler ülkenin güvenliği açısından rahipler tarafından kaçırılır. Çünkü kralın yardakçısı ve kralın kızını vermeyi düşündüğü Roderick hain emelleri olan birisidir. Genç bir çiftçi olan Jack atını satmak için şehre geldiğinde fasulyeleri kaçıran rahip fasulyeleri Jack’e verir. Jack, evinin yolunu tutar. Eve geldiğinde amcası ona çok kızar ve Jack’in gösterdiği fasulyeleri yere atar. Fasulyelerin birisi ahşap evin tahtalarının arasından aşağı düşer. Akşam olur ve bu arada prenses, Roderick’le evlenmeyi istemediği için saraydan kaçar. Yağmur yağmaktadır. Prenses kaybolur ama gece karanlığında tesadüf odur ki gündüz şehirde gördüğü çocuğun -Jack’in- evine rast gelir. Bu arada yağmur hızlanmış ve yere düşen fasulye suyun içinde kalmıştır. İşte o anda fasulyeden yedi kat göğe yani devler ülkesine bir ağaç uzanır. Prenses evin içerisinde devler ülkesine kadar çıkar. Kralın adamları ile Jack prensesi kurtarmak için serüvenlerle dolu bir yolculuğa çıkarlar…

Filmi seyrederken kesinlikle sıkılmıyorsunuz. Eğer filmin bir masal tadında sunulduğunu unutmazsanız, bazı aksaklıkları da görmezden gelirsiniz. Devler bir harDev Avcisi Jackikaydı. Ben devlerin bu şekilde güzel ve gerçekçi sahneye aktarıldığını hatırlayamıyorum. Sadece devleri görmek için bile bu film seyredilebilir. Yalnız filme biraz daha aksiyon içeren bölümler de konabilirdi bence. Devlerle insanların savaşı mesela. Ya da Jack bir – iki dev daha öldürebilirdi. Yine de gayet iyiydi.

Her masal gibi mutlu sonla biten filmimiz fantastik film sevenler için iyi bir seçenek diyebilirim.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir