Mavi Zamanlar Üzerine

mavi zamanlar mavisel yener“Mavi Zamanlar, Allianoi adına atılmış bir çığlıktır.” demiştir Mavisel Yener Allianoi için hazırlanan bir belgeselde. Bilmem kaç kişi çığlık atmış olsa da siyasi irade atılan tüm bu çığlıklara kulak tıkamış ve 1800 yıllık Allianoi Antik Kenti’ni sular altında bırakmıştır.

Mavisel Yener’e 2003 Yılı Tudem Edebiyat Ödülleri Roman Yarışmasında birincilik ödülü kazandıran “Mavi Zamanlar” kitabı, 12 yıl geçmesine rağmen halen her yaştan okuyucunun ilgiyle okuduğu bir kitaptır. Özellikle genç okuyuculara Allianoi Antik Kenti özelinde arkeoloji ve öz kültüre ait temalar kazandırılmaya çalışılırken tarihi eserlerimizin tamamına sahip çıkmanın gerekliliği vurgulanmıştır bu kitapta.

Cumhuriyet gazetesi kitap eki olan Cumhuriyet Kitap da “Mavi Zamanlar” için, “Geçmişten günümüze var olan değerlere sahip çıkışın bir öyküsü var bu kitapta.” diyerek bu kitabın ne kadar önemli bir amaca hizmet ettiğini açıkça ortaya koymuştur.

Gün geçtikçe değerlerimizden uzaklaşıyor, daha fazla tüketmek adına geçmişimizle gelecek arasında köprü vazifesi gören değerlerimizi katlediyoruz. Bu uzaklaşma ve katletme hayatımızın her alanına nüfuz etmiş durumda. Bizi ayakta tutacak hangi değerimiz varsa bu değerlerimiz birileri tarafından bilinçli ya da bilinçsiz olarak aynı sona mahkum ediliyor.

İşte Mavisel Yener bu kitabında bu mahkumiyete, bu uzaklaşmaya, bu katletmeye karşı özgür sesiyle edebiyatın gücünü birleştirmiş, geçmişle gelecek arasında bir köprü kurmuş, bugünlerde sular altında kalmış Allianoi’nin sesini dünyanın tüm özgür insanlarına -okuyanlara- duyurmuştur. Allianoi’yi sular altında bırakan iradeyi, bu kitabın okuyucuları her zaman gönüllerinde mahkum edeceklerdir.

Okumayı seven ve saçları ta beline kadar uzanan Birce de bu iradeyi mahkum edeceklerden birisi aynı zamanda kitabımızın kahramanıdır. Yedinci sınıfı bitiren Birce, ilköğretim okulları arasında düzenlenen bir öykü yarışmasında ikinci olduğu için dereceye giren üç farklı öğrenciyle Allianoi Arkeolojik Kazı Alanı’na bir haftalık tatile gitmeye hak kazanır. Yedinci sınıf ders kitaplarını verip bu kitapların yerine tatilde okuyabileceği kitaplar alır. O kitaplardan birisi de “Gizli Geçitleri Bulmanın Yolları” kitabıdır. Bu kitap, Birce’ye evinden başlayıp kazı alanı tatilinin sonuna kadar yol gösterecektir.

Titrek bir mum ışığının aydınlığında başlayan masal, Allianoi Antik Kenti Kazı Alanı’nda gelişirken, antik kentin derinliklerinde heyecan doruğa ulaşır. Birce, Gilman, Işıl ve Aktan mavi zamanların esrarı her yanı kaplamışken, Dolunay Masalcısı’nın rehberliğinde ve yeşil böceklerin izinde şifreleri çözerler ve kötü insanların, dünyanın manyetik dengesini değiştirmeye çalışan insanların bu kirli planlarını engellerler.

Gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği bu kitapta Mavisel Yener gerçek hayattan kişileri eserine taşımış, “Gizli Geçitleri Bulmanın Yolları”nda anlatılan masalla da çocukların kendi yaşadıkları arasındaki benzerlikleri ve geçişleri ile kurgunun içinde gerçeği, gerçeğin içinde kurguyu gözler önüne sermiştir.

Arkadaşlık, tarih, gizem, kültür ve arkeoloji temalarının işlendiği bu kitapta Mavisel Yener’in hoş anlatımını, akıcı üslubunu ve sürükleyici kurgusunu bulacaksınız. Ayrıca yazarın kanımca bilerek seçtiği “ayrımsamak, “duyumsamak” ve “us” sözcüklerini sıkça kitabında kullanması yazarın dilimizin değerlerine sahip çıkması bakımından da altı çizilmesi gereken bir durumdur.

Bütün değerli meslektaşlarımın özellikle 7 ve 8. sınıf öğrencilerine “Allianoi’nin sessiz çığlığını” okutmasını tavsiye ediyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir