MEB’in Basın Açıklaması imiş.

Yıllardır değişen sınav sistemlerine biz öğretmenler bile alışamamışken çocukların bu duruma uyum sağlamasını beklemek nasıl bir saf dilliliktir?

MEB’in üst düzey yetkilileri her değişen sınavla en iyisini yaptıklarını iddia ederken nasıl da kendilerinden emin. Bu emin olma durumu bir sonraki değişecek olan sisteme kadar da devam ediyor. İşin en ilginciyse daha önce yaptıkları her şeyi yanlışlayarak bu sefer daha iyisini yapacağız diye ortaya çıkmaları.

Bir işin en iyisini ben bilirim, deme hatasına düşen MEB yine her şeyi eline yüzüne bulaştırdı. 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavlarında sordukları sorularla bu işi ne kadar iyi bildiklerini ortaya koydular. Soruların niteliksizliği ve adeta herhangi bir soru bankasından alınmışçasına özensiz soruların yer aldığı sınav ne amaçla yapıldı acaba kendileri biliyorlar mı?
MEB, 29 Kasım tarihinde aşağıdaki basın duyurusunu yayımladı:

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
29.11.2013

BASIN AÇIKLAMASI

Bakanlığımızca ortaokul 8. sınıflar 1. dönem ortak sınavları, 28/11/2013 tarihinde Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 29/11/2013 tarihinde ise Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil derslerinden yapılmıştır.

Sınav sonrası, her ders alanında soru hazırlanmasına yönelik görevli çalışma grupları ve akademik düzeyde alan bazlı oluşturulmuş bilim kurulunca sınav soru ve cevapları bilimsel doğruluk yönünden tekrar değerlendirmeye tabi tutulmuştur.

Yeniden yapılan inceleme ve değerlendirme sonucunda Matematik testinin A Kitapçığı 12. sorusu ve bu sorunun B Kitapçığındaki karşılığı 7. sorusunun, Fen ve Teknoloji testinin A Kitapçığı 3. sorusu ve bu sorunun B Kitapçığındaki karşılığı 3. sorusunun bilimsel açıdan hatalı olduğu tespit edilerek iptal edilmelerine karar verilmiştir. Bu sorularla ilgili iptal gerekçeleri aşağıda açıklanmıştır.

MEB’in yaptığı bu duyuru aslında bu işi gerçekten de ne kadar iyi bildiklerini(!) ortaya koyuyor. Akademik düzey yetkin kişilerce hazırlandığı öne sürülen sınav yine “akademik düzeyde alan bazlı oluşturulmuş bilim kurulunca” yeniden değerlendirmeye alındığında bilimsel olarak hatalı olduğu söyleniyor.
Şimdi benim MEB yetkililerine sormak istediğim birkaç soru var:
Çocukların psikolojik durumlarından haberiniz var mı bu iptaller sonrasında?
Akademik ve alan bazlı bilimsel yetkin heyetiniz kimlerden oluşuyor?
Soruları hazırlayanlar kim ve ne işle meşguller?

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir