Meddah

meddah kimdirYüksek bir yerde, topluluk önünde, çeşitli taklitlerle güzel ve farklı hikayeler anlatan bir oyuncunun tek başına hazırlayıp sunduğu bir seyirlik oyun türüdür. Meddahın Türkler arasındaki tarihi, Türklerin İslamiyeti kabulünden önceki döneme kadar gider. Saz çalarak çeşitli deyişler söyleyen, hikayeler anlatan ozanlar, meddahın ilk temsilcileridir diyebiliriz. Türkler, İslamiyeti kabul ettikten sonra ozanlara, aşık denmeye başlanmıştır.

Meddah, kelime olarak “metheden”, “öven” anlamına gelir. Meddahlar, önceden dini hikayeleri anlatırken zamanla bu hikayelerin niteliği değişmiştir. Meddahlar, çevrelerinde gördüğü her şeyi anlatmaya başlamışlardır.

Osmanlı döneminde Klasik Edebiyatın karşısında, halk geleneğini sürdüren meddahlar yani kıssahanlar vardı. Meddahlar, Osmanlı döneminde sanatlı bir anlayış takınan Klasik Edebiyatçılar tarafından küçümsenseler de halk tarafından onlar, halk hikayeciliğini temsil ettiği için büyük bir rağbet olmuştur.

en önemli meddahlarımızMeddahlar, özellikle kahvehanelerin yüksek yerlerinde oyunlarını oynarlar, aksesuar olarak ise sandalye, sopa ve omuzlarına attığı bir mendili kullanırlardı. Meddah sandalyeye oturarak hikayesini anlatır, sopayı herhangi bir sesi çıkarmak için kullanırdı. “Makreme” adı verilen mendili ise terini silmek için, bir kadını canlandırmak için kullanırdı. Meddah, oyununu oynarken bir dekora ve yahut bir sahneye gerek yoktur.

Meddahın temelinde taklit olduğu için meddahlığı bir tiyatro oyun çeşidi olarak sayıyoruz.

Bilinen Meddahlar: (Sıralama eskiden yeniye doğru yapılmıştır.)

Şehnamehan

Şair Şirvanlı Cenani

Meddah Eğlence

Bursalı Mustafa Baba

Kurbani Ali

Tıfli Ahmet Çelebi

Derviş Mehmet

Kız Ahmet

Camcı İsmail

Mürekkepçi İzzet

Hülleci Mehmet

Aşki

Sururi

Ulvi Alacakaptan

Münir Canar

Ahmet Yenilmez

Mehmet Esen

Erol Günaydın

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir