Memleket Güveleri

Tarih: pastadan ataürk çıktı29 Ekim 2009

Cumhuriyet’in 86. yılı kutlamaları sebebiyle Dolmabahçe Sarayı’nda görkemli bir kutlama programı düzenlenmiştir. Davetin ev sahibi dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler’dir. Resepsiyonda 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe katılmıştır. Havai fişek gösterileri, marşlar eşliğinde eğlence tam gaz devam ederken iş kutlama pastasının kesilmesine gelir. Üç katlı dev bir pastanın salona girmesi ile herkes büyük bir şaşkınlık yaşar. Asıl ve daha da büyük şaşkınlık ise pasta kesimi yapılırken dev pastanın içinden pelerinli ve elinde şapkasıyla etrafı selamlayan Atatürk maketinin çıkması olmuştur.

Tarih: 15 Nisan 2013

zile müftülüğü kuran tasarımlı pastaZile Müftülüğü’nün düzenlemiş olduğu Kutlu Doğum Haftası Programı bir dizi etkinlikle yapılacaktı. Tabi bu bir dizi programa bir açılış yapılmalıydı. Açılışı Zile Müftüsü İlyas Akyazı, hazırlanan Kutlu Doğum Pastası’nı bizzat keserek başlattı. Açılışta müftülük personeli, sendika ve Din Grv. Derneği temsilcileri ile diğer kurslardan öğretici ve Müftü Arif Kılıç Kız Kuran Kursu öğreticileri ve kursiyerleri katıldı. Buraya kadar hiçbir şey yok diyebilirsiniz tabi ki! İşin ilginç tarafı kesilen pasta Kuran-ı Kerim tasarımlıydı. Üstüne üstlük Kuran-ı Kerim olarak tasarlanan pastanın bir tarafında Fatiha suresi, diğer tarafında ise Ayet-el Kürsi yazılıydı. Bu pastayı orada bulunan zatlar önce kesip sonradan bir güzel afiyetle yemişler.

***

Dün pastadan Atatürk çıkaran zihniyet ile bugün Kuran-ı Kerim’i pasta yapıp üzerindeki ayetlerle yiyen zihniyet hep aynı zihniyetin ürünüdür. Bu zihniyet hem milli hem manevi değerlerimizi ayaklar altına almış, bu değerlerimizi yok saymıştır. Bu zihniyeti lanetliyor, Hegel’in “Tarih, evrensel bir mahkemedir.” sözünü hatırlatarak tarihin bu zihniyeti yargılayacağını ümit ediyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir