Misakçılar – Aycan Alp

misakcilar_aycan_alpDünyada artık herhangi bir konuya özellikle de siyasi konulara farklı bir bakış açısı getirdiğinizde sizi komplocu olarak nitelendirmek moda haline geldi. Nitekim kitabın kahramanlarından olan Metin’e de söylediği, savunduğu fikirlerinden dolayı komplocu damgası vurmuştur arkadaşları. Kitapta anlatılanlar komplo değil, gerçeğin ta kendisidir. Farz edelim ki bu kitapta anlatılanlar gerçekten komplodur. Peki ya gerçekse… Bu düşünce bile bizi biraz bu konularda ilgilenmeye, böyle yazılan kitapları okumaya itmesi gerekir ki ülkesini seven her insan ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bilmeli ona göre hareket etmelidir. Bu oyunları görmek çok da zor değildir
kanımca. Kitapta Metin’in ağzından anlatılan şu düşünceler bize bazı şeyleri anlatmakta yol gösterecektir: “Ülkemizde farklı zamanlarda olan farklı olayların hep aynı amaca hizmet etiğini görmek için bu olaylar arasındaki ilişkileri birleştirmek yeterlidir sanırım.”

Kitabın amacı “bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir”. Kitabın amaca hizmet ettiğini düşünüyorum. Yazar açıklıkla, çok basit olarak, örnekler vererek akıcı bir üslupla yazmıştır kitabını. Onun için herkesin rahatlıkla okuyabileceğini düşünüyor ve bu kitabı, bu konularla ilgilenmeyen herkese bir başlangıç kitabı olarak tavsiye ediyorum.

Ayrıca dikkatimi çeken bir şeyi daha belirtmek isterim. Yazar kitabını yayınlatırken bir dizi zorluklar çektiğini belirtiyor açıkça. Kitabın sayfalarını oluşturan kâğıtlar acaba bilerek mi böyle seçildi yoksa yazarın zorluk çektiğini göstermek veya kitaba yayınevinin pek değer vermediğini belirtmek amacıyla mı böyle seçildi? Bana göre yazarın kitabını yayımlatırken zorluk çektiğini gösteren somut bir göstergedir bu. Ama bu durumu beğenmediğimi belirtmek isterim bir okuyucu olarak.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir