Mudo mu? Bir Daha Asla!

Üretmeden tüketmek en büyük ahlaksızlıktır, sözünün doğruluğuna inandığım günden bu yana ihtiyaçlar dışında ürün almamaya gayret eder, almışken de iyisini almaya çaba gösteririm. Elbette bazı ürünlerin iyi ya da kötü oluşu duruma göre farklılık gösterebilmektedir. Geçtiğmiz hafta (23.11.2014) İstanbul’a gelen bir yakınım memlekete dönmeden önce hediye bir şeyler almak istedi. Mudo’nun Göztepe Optimum şubesinden bir iki şey aldı. Müşteriyle ilgili çalışan görevli personel 3 ürün alana uygun fiyatlı olan bedava deyince yakınım elindeki ürünleri üçe tamamladı. Buraya kadar her şey normal tam da sermayenin istediği yönde bir alışveriş yaptık. Yakınım memlekete döndükten sonra hediye ürünlerden birini değiştirilmesi için geri göndermek durumunda kaldı çünkü aldığı kişinin bedenine ürün uygun gelmemişti. Ürünü değişim fişiyle birlikte bana gönderdi ve bizim Mudo ile ilgili öykümüz de böyle başladı.

Değişmesi gereken ürünü Mudo’ya geri götürdüm. Kasadaki görevli tamam değiştiririz siz bakın sonra gelin dedi. Biz de baktık ancak ürünün istediğimiz bedeni yoktu. Yerine başka bir şey almamız gerekti. Ancak o anda mağazada düşündüğümüz tarzda bir ürün olmayınca ürün bedelini Mudo’nun alışverişlerde kullanılan Gift kartına aktarılmasını istedik. Hediye ürün olması nedeniyle elimizde sadece “değişim fişi” bulunuyordu. Satıcı fiş/fatura olmadan isteğimizin mümkün olmadığını söyleyince o zaman bir şey alıp çıkalım dedik. Daha önceden hediye olarak alınan ürün 159 lira idi biz de onun yerine 169 liralık bir başka ürün aldık. Kasaya gidince yaşadıklarımız çok ilginçti, 7 gün önce aldığımız ürün hala satışta 159 lira olmasına rağmen satıcı bizim geri verdiğimiz ürünün 146.42 lira olduğunu söyleyince nasıl olur dedik. O da bir şeyler anlattı kendince, neymiş aslında üçüncü ürün bedava değilmiş, ürünlerde tek tek belirli indirimler yapılıyormuş falan… Mudo’nun her yerinde –hatta internet sitesinde- 3 al 2 öde yazarken nasıl oluyor anlayamadık. Satıcı da anlatamadı. Zaten satıcının anlatabileceği çok şey de yoktu çünkü her şeyi bilgisayar sistemi genel olarak yönetiyordu. Kısacası Mudo bize 159 liraya sattığı ürünü 146.42 liraya geri aldı, sonra aynı ürünü yeniden rafa koyarak 159 liraya sattı. En edepli anlatımıyla kazan kazan durumu. Diğer türlü herkes Mudo’nun ne yaptığını anlamıştır. Mudo’nun bu politikasını ahlaklı bulduğumu kesinlikle söyleyemiyor bir daha da Mudo’nun kapısından içeri adımımı atmayacağımı biliyorum.

Merak edenlere, 3 al 2 öde kampanyasında yaptıkları katakullinin fişini paylaşayım. Tutar kasiyer tarafından yazılmıştır. Normalde ürünün satış bedeli 159 liradır.

mudo

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir