Muhteşem Kösem de Pürüz!

Star TV’nin yeni dizisi “Muhteşem Yüzyıl Kösem” bu hafta 7. bölümünü oynuyor. Dizide, Kösem Sultan’ın hayatı çerçevesinde Osmanlı İmparatorluğu I. Ahmet dönemi anlatılıyor. Diziyi her yönden, her şekilde tabi ki eleştirebiliriz ama benim dikkat çekeceğim husus Kösem Sultan’ın bu haftaki bölümde değişmesi.

kösem sultan beren saatDaha önceki bölümlerde Kösem Sultan’ı Yunanistanlı oyuncu Anastasia Thsilimpou canlandırdı. Bu bölümde ise Beren Saat canlandırmaya başladı. Anastasia Thsilimpou’nun oyunculuğunu ister beğenir ister beğenmezsiniz ama kendi memleketinden kaçırıldıktan sonra saraydaki günlerinde kırık Türkçesi ve asi tavırlarıyla yabancı bir cariye rolünü kotarıyordu. Bu bölümde ise Beren Saat’in diziye girmesiyle ortada ne kırık Türkçe kaldı ne de asi tavırlar.

Bir önceki bölümde var olan Anastasia ya da Mahpeyker gitti bir sonraki bölümde geldi yerine Kösem. I. Ahmet’in yaşı yaşına uygun Maypeyker gitti, geldi yerine padişahtan büyük Kösem.

Yeri gelmişken “Kösem” sözcüğünün aslı “kösemen” sözcüğüdür. “Kösemen” ise TDK’ye göre “Sürünün önünden giderek ona kılavuzluk eden koç veya teke.” anlamında kullanılır. Bir başka anlamı ise “Yol gösteren kılavuz.”dur. Ayrıca bir diğer anlamı da “Pürüzsüz, cildi temiz.”dir.

Maalesef Beren Saat’in diziye şimdiden girmesi dizide “pürüz” oluşturmuş.

Sevmedim, olmamış.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir