Murphy Kanunları’nın Yaşama Uyarlanması

murphy1

“Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir.”

Gece yatmadan önce telefonumun şarjının %50’nin altına indiğini gördüm. Şarj aletimi işyerinde unuttuğum için telefonumu şarja takamadım. Gece telefonumun şarjı bitmiş, dolayısıyla telefonun alarmı çalmadı. Sabah uyandığımda servisi kaçırmıştım.

“Bir şeyin birkaç şekilde ters gitme olasılığı varsa, hep en kötü sonuç doğuracak şekilde ters gidecektir.”

Geç uyanıp servisi kaçırınca arabayla işe giderim deyip arabayı park ettiğim yere ilerleyince arabamın önüne başka bir araç park ettiğini gördüm. Arabamı olduğu yerden çıkarmam imkansızdı.

“Bir şeyin ters gidebileceği olasılıkları engelleseniz bile, anında yeni bir olasılık ortaya çıkacaktır.”

Neyse ki arabamın önüne park eden aracın ön camına yerleştirilmiş araç sahibinin telefon numarası vardı. Hemen kendi aracımdaki şarja telefonumu taktım ve yolumu kapayan araç sahibini aradım. 10 dakika sonra gelen araç sahibi aracını çekti. Yola çıktım ancak gecikmemden dolayı trafik iyice artmış, tüm araçlar yerinde bekliyordu.

“Bir şeyin olma olasılığı, isteme olasılığı ile ters orantılıdır.”

Ana yoldan ayrılıp ara sokaklara girdim. En azından dolaşarak da olsa işe ulaşabileceğimi umuyordum ancak benim gibi düşünen yüzlerce kişinin yolu tamamen kaplamış olduğunu gördüm.

“Er ya da geç olası en kötü koşullar zincirlemesi vuku bulacaktır.”

Daha kötüsü olamaz, diye düşünüp arabanın radyosunu açmak istediğim sırada cep telefonum çalmaya başladı. Telefonun ekranında patronun adını görünce işte şimdi hapı yuttum dedim.

“Yere düşen her şey ulaşılması en zor köşeye yuvarlanır.”

Telefonu açmak için parmağımı oynattığında öndeki aracın birdenbire durduğunu gördüm ve frene iyice asıldım. Telefon elimden fırlamış ve yolcu koltuğunun altında göremediğim bir yerden bana melodisini dinletmeye devam ediyordu.

“Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir.”

Bu trafikte telefonu almamın risk yaratacağını anlayınca telefonu almaktan vazgeçtim. Önümdeki araç hareketlenince ben de tekrar gaza yüklendim tam bu esnada telefon kayarak alabileceğim bir noktaya geldi.

“Ne kadar beklersen bekle istenmediği zaman gelecektir.”

Sonunda telefonumu açabilmiştim. Yıllardır ofisime hiç uğramayan patronum beş dakika sonra ofisimde beni ziyaret edeceğini söyledi.

“Çözülen her problem yeni problemler yaratır.”

Kendisine sabah başımdan geçenleri anlatınca “O halde öğlen yemeğini birlikte yeriz hem de konuşuruz.” dedi. Tamam demek zorunda kaldım ama öğlen yemeği için kız arkadaşıma söz vermiştim.

“Her şey yolunda gidiyorsa, kesin bir terslik vardır.”

Tüm bu süre içinde önümde trafiğin açılmış olduğunu fark ettim solumdaki araçlar durmuş haldeyken ben gayet güzel ilerliyordum ki sağ taraftaki trafik polisini görünce güvenlik şeridinde ilerlediğimi fark ettim.

“Tereyağlı ve reçelli ekmeğinizin yeni yaptırdığınız veya aldığınız halıya malzeme sürülmüş tarafı yere doğru düşme ihtimali, halının pahalılığı ve yeniliği ile doğru orantılıdır.”

Sonunda ofisime ulaştığımda karnımı doyurmak için mutfaktan bir dilim ekmeğin üzerine çikolata sürdüm. Masamda oturmuş ekmeğimi tam ısıracağım sırada ekmek elimden kaydı. Düşen ekmeği tutmak isteyince elim çay dolu bardağıma çarptı ve bardak diz üstü bilgisayarımın üzerine devrildi. Ekmeğim de gri pantolonumun üstüne düştü.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. Brkakrcy diyor ki:

    Merhabalar Ben Sizin devamlı bir takipçinizim Ancak Hem Canavarı Geri ALkmak Hemde Bu Kitabınızı bulamadım nereden satın alabilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir