Mutluluk Sokağı

“O gece öğrendim: Mutluluk Sokağı herkes için ayrı bir yer, ayrı bir duraktı. Ama keşke herkes için bütün düşlerin gerçekleşebileceği kocaman bir Mutluluk Ülkesi olabilseydi. Ya da bir Mutluluk Gezegeni.

Yine de umut etmek gerekir, diyorum ben. Yarattığımız, aradığımız, bulduğumuz, koşarak, sevinçle gittiğimiz, mutlu insanlarla dolu sokaklar çoğalır belki. İnsanlar, kendi düşlerini gerçekleştirmek için çalışırken bir yandan, mutlu yaşarlar o sokakta. Sevdikleri işleri yaparak. Sevdikleri işleri yapabilmek için fırsat bulmuş olmanın sevinciyle…” Ferza İzbudak Akıncı’nın böylesine içten dileklerine katılmamak mümkün mü?

Hayaller ile gerçeklerin aslında birbirine ne kadar yakın olabileceğini anlatıyor Ferza Hanım “Mutluluk Sokağı”nda… Yalnızca bunla da sınırlı kalmıyor, insanın sevdiği bir şeyi yapmasının ne denli önemli olduğuna dair kitabın tamamı boyunca da vurgu yapıyor.

mutluluk sokağı“Geleceğe uzanan bir yolculuk romanı Mutluluk Sokağı. Yeni kazandığı okuluna başlamak için başka bir şehre doğru yola çıkan, iki ablası gibi evden ayrılarak kendine yeni bir yaşam kuracak olan bir gencin dopdolu hikayesi.
Bu yolculuk aynı zamanda geçmişe de götüren bir yolculuktur. Geride kalan çocukluğun, cıvıltılı kız kardeşlerin, özverili yaşamlarıyla bütün sorunları aşmaya çalışan anne babanın ve anılarla dolu bir evin özlemi ise en yakın yol arkadaşı…”

Kitap kurgu olarak bir hatırlama serüveni eksenine kurulmuş. Kazandığı liseye gitmek için trene binen bir çocuğun (Utku) ablaları (Özge ve Bilge) ve ailesi hakkındaki anılarının yeniden canlandığı kitap belli bir akıcılığa sahip. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki öyle çok atraksiyonlu olayları falan görebilmeniz bu kitapta mümkün değil. Küçük bir çocuğun gözünden -daha çok- ilk gençlik sorunlarının ve çocuk olmanın zorluğunun anlatıldığı bir kitap. 8. Sınıf ve üstü çocukların sorunlarıyla baş etmesi adına yardımcı olabilecek bu kitap aynı zamanda onlar için iyi bir geleceğin nasıl olabileceğine dair de ışık tutuyor.

(Bence) Bu kitabın çocuklardan çok ailelere yardımcı olacağına inanıyor ve anne babaların bu kitabı mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir