Ne Değişti?

Ne zaman geçmişten bahis açılsa hep ne ile övünürdük? Atalarımızın merhametinden, hoşgörüsünden, insancıl olmasından, aman dileyene zarar vermemesinden, yağmalamamasından, sömürmemesinden diye uzar gider bu liste…

Osman Bey’in, Devlet-i Ali’nin temel taşlarını atarken Şeyh Edebali’nin tembihlerini harç olarak kullanmasıyla övünmez miyiz hep?

İstanbul’u alan Fatih’in, Haçlı saldırılarında yakıp yıkan, Ayasofya’nın kutsal lahitlerinde türlü alemler yapan, kutsal olarak bilinen ne var ne yoksa çalıp çırpan Latin yağmacılar gibi yapmayıp merhamet etmesiyle övünüp durmaz mıyız?

Hangi Anadolu kentine bakılsa cami, kilise, havra bir arada yüzyıllarca yaşadı deyip hoşgörümüzden dem vurmaz mıyız?

Önüne serilen Yunan bayrağını yerden kaldırtan ve “ bayraklar ülkelerin namusudurlar, saygı göstermeliyiz” diyerek yedi düvele haysiyet dersi veren Mustafa Kemal’den alıntılar yapmaz mıyız?

Mazlum milletlerin yanında olmakla ve hep ezilenlerin koruyucusu, gölgesi olmakla iftihar etmez miyiz?

cesede işeyen abd askerleri

Soralım o vakit; ne değişti?

Ne zaman zalimin dostu, ezenin sırdaşı, yağmacının yoldaşı olduk?

Hangi çıkarlar döndürdü bizleri bildiğimiz o hak yolundan?

Cesetlerin üzerine işeyen bir kinin payandası olmayı nasıl sindirebiliriz içimize?

Askerlerine kurutulmuş çekirge yedirterek Medine müdafaası yaptıran Fahrettin Paşa’ya hangi yüzle izah ederiz, Arabistanlı Lawrence ile işbirliği yaptığımızı?

Cepleri dolarla doldurulmuş, ellerinde made in USA, Russia, Europa marka ağır makineli silahlarla “Allah-u Ekber” diye bağırıp, salata doğrar gibi insan doğrayan IŞİD cellatları da mı getirmedi aklımızı başımıza?

Şimdi hangi tarih şuuruyla Batı sisteminin yarattığı doğulu vahşilere karşı başını Suud’ların çektiği bir askeri operasyonlu vizyona terfi ettik?

….

İnsanlar en yakın tanıdıkları bile olsa, vefat edenleri en son halleriyle hatırlarlarmış. Umarız çok çok çok uzun süre ayakta kalırız da bu lekeyi temizlemeye fırsatımız olur devlet olarak.

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 20 Aralık 2015

    […] Ülkemizin temelleri atılırken yoğrulan kardeşlik, dostluk ve sulh harcı artık kalmadı. Kimse kimseye güvenmiyor ve güvenliğimiz ülke olarak tehdit altında. İşte, bu noktada “Ne değişti?” sorusu aklımıza geliyor ve cevabını değerli arkadaşım Serkan Çetin “Ne Değişti?” yazısında veriyor. (Yazıya ulaşmak için tıklayınız.) […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir