Ne! Kırmızı Işık Mı?

Araba kullanırken hiç sevmediğim bir sestir korna sesi. Hemen yanlış anlamayın beni! Düğünlerde, kutlamalarda ya da asker uğurlamalarında çalınan korna sesleri rahatsız etmez beni. Çünkü bunlar bizim için artık bir ritüel haline gelmiş. Doğruluğu ya da yanlışlığı tartışılabilir ama o ayrı konu…

Benim sevmediğim korna sesleri, şu trafik lambalarında pervasızca çalınan korna sesleridir. Araba kullanıcıların hepsinin başına gelmiştir muhakkak bu. Anlatayım efendim:

Arabanızla herhangi bir istikamette ilerlerken ileride, kırmızı yanan trafik lambasını görürsünüz ve uygun şekilde durursunuz. Tabii ki o anda sizinle aynı istikamette hareket eden diğer araçlarda durur. Sağınız, solunuz; önünüz, arkanız araçlarla dolar. Buraya kadar sorun yoktur tabii ki.  Ta ki kırmızı ışık sarıya geçene kadar. O anda korna seslerini duymaya başlarsınız. Bu korna seslerinden irkildiğiniz bile olur. Hele hele o ışık yeşile geçtiğinde artık aman yoktur seslerden.

Hiç beklemeyi sevmiyoruz, trafikte ise hem de hiç. Önümüzdeki araç biraz geç kaldı mı arkada bulunan araçtaki sürücü basıyor kornayı hemen. Bir de öndeki aracın sürücüsü bayansa vay onun haline artık! “Ehliyetini nereden aldın sen? “Manavdan mı aldın ehliyeti? gibi övgüler(!) sıralanır gider.

Trafikte biraz toleranslı olmalıyız. Bu trafik lambalarını görünce aklıma ilk araba kullanmaya başladığım günler gelir. Yolda giderken önüme kırmızı ışık çıkmasın diye dua ederdim hep. Hele hele rampalarda olmasını hiç istemezdim onların. Şimdi bakıyorum da sanki herkes araba kullanmayı analarının karnında öğrenmiş, doğar doğmaz şoför koltuğuna oturmuş gibi hareket ediyor. Trafik lambalarında saniye geç kalan basıyor kornayı. Hem de öyle böyle değil. Biraz düşünmeli insan. Yeşil ışık yandığında hareket etmekte geç kalmışsa senden öndeki araç, büyük ihtimalle acemi birisi var önünde. O anda aklına hemen ilk araç kullandığın günler gelsin. Ne sıkıntılar çektiğin gelsin bir bir gözlerinin önüne. Biraz bekle, korna çalarak biliyorsun ki öndeki sürücüyü hep panikleteceksin. Çünkü aynı yollardan sen de geçtin, aynı zorlukları sen de yaşadın.

Uzun lafın kısası kırmızı ışıklarda çalınan kornaları sevmiyorum hiç. Hatta bu korna seslerinden dolayı kırmızı ışıklara karşı bir antipatim var diyebilirim. Lütfen, ilk araç kullandığınız günlerin hatrına kırmızı ışıkları bir korku filmi haline getirmeyin. Yeşil ışık yandığında biraz geç hareket eden sürücülere biraz hoşgörülü olalım ve elimizi kornamızdan uzak tutalım.

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. Emirhan diyor ki:

    Zaten ne derler ” En usta şoför kornayı en az kullanan”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir