Necati Şaşmaz’la Kurtlar Vadisi Pusu Çekebilirsin, James Bond Değil!

İnternet düzenlemesinin meclisten geçmesiyle kızlıca kıyamet koptu. Bazıları internetin tam anlamıyla sansürleneceğini söylerken bazıları da bunun gerekli bir denetim olduğunun altını çiziyor.

Ancak biraz daha büyük planda düşünürsek aslında yapılmak istenen gerçekleşmesi zor bir ütopya! Şöyle ki:

Mahkeme kararı gerekmeden dinleme ve kişisel verileri kaydetme olağanının TİB’e verilmesi bir ölçüde ABD tarzı bir izleme ve dinleme sistemi kurduğumuz anlamına da geliyor.

Son olarak dünya liderlerinin NSA tarafından dinlendiği haberlerini hatırlarsak, ABD’nin istihbarat ağının genişliği hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Sanırım bizim yöneticiler, ortalığa saçılan ses kayıtlarının ardından dinlemeyi yapacak ve her türlü hukuki dokunulmazlığa sahip bir üst kurum kurma yolunu deniyorlar.

ABD’de ki “Ulusal Güvenlik Ajansı” tarzında bir kurum şekillendirerek; MİT, Genelkurmay, Jandarma ve diğer tüm istihbaratların tek elde toplandığı bir üst dinleme ve veri depolama merkezi inşası olarak değerlendirebiliriz bu yeni düzenlemeyi.

Buradaki esas msele şu: kendi topraklarında bütün devlet olanakları elindeyken operasyon yapamayıp iki tırı gizlice geçiremeyen bir sistem, bu üst dinleme merkezini nasıl başaracak?

Daha açık söylersek: Necati Şaşmaz’la Kurtlar Vadisi Pusu çekebilirsin, James Bond değil!

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir