Neden Öldü Neşe Öğretmen?

Tarih 26 Ekim 1993,

1972 doğumlu, Alten ailesinin en küçük kızı olan Neşe, henüz mezun olmuştur eğitim fakültesinden. Ve Diyarbakır Bismil ilçesine atanır. Çocukluğundan beri hayalini kurduğu mesleği, öğretmenliği yapmak için can atmaktadır.

Henüz 22 yaşında gencecik, idealist bir öğretmen olan Neşe Öğretmen, babasının tüm engelleme çabalarına rağmen atandığı yere gitmek ister. Kızını yalnız bırakmak istemeyen babası ile Bismil’in yolunu tutar neşe Öğretmen. Kurada Çavuşlu Köyü’nü çeker ve hiç düşünmeden köyün yolunu tutar babasıyla.

Görev yapacağı okul ve kalacakları lojman harabedir gittiklerinde. Muhtarla konuşur, muhtar pek isteksizdir. Kendi maaşından yaptırır okulunu ve lojmanını.

Hayallerindeki yer olmasa da hayallerindeki mesleği yapmaktan dolayı pırıl pırıldır içi. Kısa zamanda alışır hem O çocuklara hem de çocuklar O’na.

Kara bir gecede kapıları çalınır. Niyetlerini belli edercesine yumruklarlar kapıyı. Babası koşar kapıya. Kimsiniz, diye sorar. Köyden geldiklerini ve hoca hanımla bir şeyler konuşacaklarını, söyler kapının arkasındaki ses düzgün bir Türkçeyle.

Açarlar kapıyı. Kapı açılır açılmaz baba sert bir tokatla yere serilir. Burnu kanamaktadır. Neşe telaş içinde babasının yanına koşar, yapmayın der.

“ Önderliğimiz, hiçbir TC öğretmeninin Kürdistan’a ayak basmaması konusunda sizleri uyarmadı mı” diye bağırır önde duran ve içlerinden biri silahı yaşlı adamın başına yaklaştırıp tetiğe dokunur.

Neşe Öğretmen babasının yerde yatan kanlı bedenine bakıp olacakları anlar birden. Bağırmaya çalışır gecenin zifiri karanlığında, ama nafile. Hem gecedir karanlık olan hem de vicdanlar. Saçlarından sürüklenerek yüksekçe bir tepeye götürüler. Sayıları artmıştır sırtlanların.

Kaleşnikofu seriye alan bir sırtlan, önce sağ göğsüne boşaltır mermileri Neşe Öğretmenin. Henüz 22 yaşındadır. Sonra sol göğsüne boşaltır Rus yapımı ölüm kusan mermileri.

Bedenini bulan askerler gözyaşlarını tutamazlar gördükleri manzara karşısında. Evde yemek masasının üzerinde ekmek, yoğurt ve küçük tüpün üzerinde kızartılmayı bekleyen iki-üç biber kalmıştır Neşe Öğretmen’den geriye.

Sonra ne mi olur?

Kubilay’ın şahadeti için dünyaları ayağa kaldıran Mustafa Kemal’in memleketinde, bedeni paramparça olmuş Neşe Öğretmen için sessiz bir cenaze töreni düzenlenir memleketi Tekirdağ’da. Lime lime olmuş narin bedeni sessizce gömülür toprağa temsil ettiği devletin onuru ve şerefiyle berbaber.

Tarih 27 Kasım 2013,

“PKK’nin 35’inci kuruluş yıldönümü Lice’nin Fis köyüne adeta akın eden binlerce yurttaş tarafından coşku ile kutlandı. Kutlamada HPG Amed Eyalet Komutanlığı tarafından gönderilen mesaj da okunurken, mesajda mücadelenin daha da yükseltilmesi çağrısında bulunuldu. “ diye haberler yayınlandı internet sitelerinde.

Boy boy Önderlik resimleri yayınlandı çeşitli gazetelerde.

Ve bir taksici arabasında Atatürk çıkartması olduğu için 77 tl para cezası ödedi…

Şimdi Neşe Öğretmenin toprak altında kalan vicdanı adına ben soruyorum: Neden öldü Neşe Öğretmen ve yaşlı babası?

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. Evde Yazar diyor ki:

    Tüylerim diken diken olarak okudum yazıyı….

  2. gizem diyor ki:

    cok uzuldum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir