Nightcrawler ya da Gece Vurgunu

gece vurgunu

2014’ün en iyi 10 filmi gibi bir sıralama yapıldığında muhakkak kendisine ilk üç içinde yer bulan ve bizim yaptığımız listede de birinci sırada olan “Nightcrawler” yani “Gece Vurgunu” adlı filmin yönetmen koltuğunda filmin senaryosunu da yazan Dan Gilroy var. Hemen belirtmeliyim ki filmin İMDB puanı 8.1

Muhteşem bir senaryo ve muhteşem bir oyunculuk. Jake Gyllenhaal tek kelimeyle muhteşem bir oyunculuk çıkarmış. Yan oyuncuların pek önemi olmadığı filmde Jake Gyllenhaal, Lou Bloom karakterine can vermiş ve adeta ben bu rol için varım, der gibi bir havası var.

Lou Bloom işsiz, güçsüz birisidir. Yaptığı küçük hırsızlıklarla hayatını idame ettirir ama aklında hep yükseklerde olmak vardır. Filmin daha ilk başlarında çaldığı malzemeleri sattığı adamla iş başvurusu üzerine konuşurken Lou Bloom’un gözlerindeki hırsı görmekteyiz. Nitekim bir akşam arabasıyla dolaşırken kaza yapan bir araca denk gelir. Aracından iner ve o anda da kamerası ile bir adam kaza sonrası sıcak görüntüleri kayda alır. Adamın işi bittikten sonra onu arkasından takip eder ve telefonla yaptığı konuşmalarına şahit olur. Adam görüntüleri televizyonculara satar ve o anda Lou Bloom’un gözlerinde bir ışık belirir. Kendisine bir kamera alan Bloom artık kaza, cinayet ne varsa olay mahalline giden ilk kişidir.

K72A3451d.tif

Hem iş hayatında hem de özel hayatında amacına ulaşmak için herhangi bir engel tanımayan, sosyopat bir karaktere sahip olan Lou Bloom’u seyretmek bana büyük bir keyif verdi. Aksiyon, suç ve gerilimin hiç düşmediği filmde o kadar güzel ve gerçekçi sahneler -mesela filmdeki çatışma sahnesi- var ki film sizi adeta koltuğunuza çivileyecek. Ayrıca medyanın gerçek yüzünü bize göstermesi bakımından da filmin önemli olduğunu düşünüyorum.

Hırsın, aklına koyduklarını yapmak için her yolu mübah gören sosyopat bir karakteri muhteşem bir oyunculukla seyretmek için “Nightcrawler”i yani “Gece Vurgunu”nu muhakkak seyredin.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir