Olduğun Yerde Kal

Çizgili Pijamalı Çocuk gibi sinemaya da taşınmış bir yapıtın yaratıcısı olan John Boyne’den Birinci Dünya Savaşının cephe gerisine ışık tutan en az Çizgili Pijamalı Çocuk kadar da etkileyici bir yapıt Olduğun Yerde Kal.

Bir çocuğun gözünden savaşın arka planını anlatması açısından oldukça değerli olduğunu düşündüğüm bu yapıt çocuklar için yazılmış olmakla birlikte yetişkinler için de okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor. Bir çocuğun yaşamının savaşa katılmasa bile mahvolacağı düşüncesini kanıtlamak istercesine gerçekçi bir dille ele alınan yapıt okuru oldukça derinden etkiliyor.

Açlığın ve yokluğun kol gezdiği savaşın arka planındaki sokaklarda insanların yaşama mücadelelerini anlatmakla kalmayan yapıt savaştan dönen askerlerin yaşadığı psikolojik etkilenmeye de ışık tutuyor.

Olduğun Yerde Kal

Savaşın acımasızlığını tüm çıplaklığıyla ortaya koyan yapıtın tanıtım bülteninde şu cümleler yer alıyor:

Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı gün, Alfie’nin beşinci doğum günü partisine denk gelmişti. Alfie, savaşın nelere yol açacağını tahmin edemese de bu süre boyunca hayatlarının eskisi gibi ilerlemeyeceğini biliyordu. Babası Alfie’yi terk etmeyeceğine söz vermişti vermesine, ancak bu sözü, eli silah tutan her erkek gibi orduya yazılmasına engel olmamıştı. Çok sevdiği ailesini geride bırakarak Avrupa cephelerinde savaşmaya giden babasının hayatında kanlı bir sayfa açılmıştı artık. Londra’da bıraktığı sevdiklerini ise çaresizlik, yoksulluk ve acı dolu bir mücadele bekliyordu…

Cephede geçen dört koca yıl boyunca Alfie büyümüş, babası ise gizli bir görevde olduğu gerekçesiyle ailesi ile olan tüm iletişimini koparmıştı. Savaş tüm acımasızlığıyla sürüyor, Alifie’nin ruhunda kopan fırtınalar dinmek bilmiyordu. Öte yandan tuhaf giden bir şeyler vardı. Babasının şu gizli görevi neydi? Alfie ne yapıp edip bulmalıydı babasını. Üstelik dünyanın en iyi nedeni uğruna her şeyi yapmaya hazırdı: Sevgi uğruna…

Johne Boyne, onlarca farklı dile çevrilerek dünya çapında milyonlarca okurun kalbine dokunan Çizgili Pijamalı Çocuk adlı kitabında olduğu gibi savaşa yine küçük bir çocuğun gözünden bakarak, bu büyük felaketin insanlar üzerinde bıraktığı kalıcı izleri şiirsel bir dille, umut dolu bir baba oğul hikâyesine dönüştürüyor.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir