Olimpiyatları Ne Zaman Alırız?

Olimpiyatları ne zaman alırız?

Olimpiyat oylamasının yapılmasına saatler kala Milliyet gazetesinin internet sitesinde ‘İngiliz Oyunu’ başlığıyla sunulan bir haber yayınlandı.  Haberde, İngiliz Reuters haber Ajansının geçtiği Türkiye fotoğrafları listelenmiş ve resimlerin altına da ‘ülkemizi böyle tanıttılar’ diye not düşülmüştü.

Peki ne vardı resimlerde? Hamamda üzeri köpükle örtülü bir erkek, camide rahle üzerinden Kuran okuyan öğrenciler, bir bankta oturan dört çarşaflı kadın, yüksekçe bir binaya konmuş bir martı arkasında boğaz manzarası vb.

Resimlerle oynama var mı? Yok!

Hayal ürünü bir öğe yerleştirilmiş mi? Hayır!

Çarpıtma, yalan var mı? Kesinlikle yok!

E, o zaman oylamaya saatler kala İngiliz oyunu haberinin altında hangi bilinçaltı yatıyor? Tanıtım filminde klipleri RTÜK’e takılan Rihanna’nın (sesi de olsa) yer alması, ırkçılığa karşı streetball oynayan gençlerden birinin Afrika kökenli olması ve Yılmaz Özdil’in de yazdığı gibi başörtülü tek karenin verilmemesi hangi bastırılmış duygunun açığa çıkmış halidir?

Cevabı yine televizyon ekranlarında!

Yeşilçam’ın ve günümüz dizilerinin en klişe sahnelerinden birisidir: zenginlerin okuduğu bir okulda hademelik yapan kadının oğlu ya da kızı annesinden utandığı için hep zengin rolü yapmak zorunda kalır. Laf annesinden açılınca yalanlarına yalan ekler, lafı dolaştırır, eğer, çarpıtır ve kendinden uzaklaştırır. Ne zaman annesiyle karşılaşsa utanır ve kaçar. Filmlerin sonuna doğru barışsalar bile bu ağır eziklik hali ne annenin ruhundan gider ne de kızın vicdanından!

Şimdi baştaki sorumuza dönersek, olimpiyatları ne zaman mı alırız? Cevabı basit;

Annemizden ya da babamızdan utanmadığımız zaman!

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. Yasin Dağ diyor ki:

    Şunu belirtmekte fayda var yalnız. Olimpiyat Komitesine gösterilen görüntülerde başörtülüler vardı.

  2. Serkan Çetin diyor ki:

    Türkiye ve Dünya televizyonlarından esirgenenleri 96 kişiyle paylaşmışlar… Ayrıca bu genel durumu değiştirmez bence.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir