Ortanca Balık

ortanca balıkKarakura’nın Düşleri” kitabından sonra Hanzade Servi okumalarına devam etme kararı almıştım. İlk okuduğum kitabı “Otanca Balık” idi. “Ortancı Balık” kitabında yeni bir dille karşılaştım. Bu dil yabancısı olduğum bir dildi. Bu anlamda kitaba hemen alışamadım. Ne yalan söyleyeyim tuhaf geldi bana. Kitaba alışma evrem bittiğinde de kitap da bitmişti çoktan. Kitabı bir solukta okuyabileceksiniz ama kitabın diline alıştığınız zaman daha bir keyif alacağınızı düşünüyorum.

Kitapta neler mi var? İlk önce kitabın isminden bahsetmek gerekli. “Ortanca Balık” bir ailenin ortanca çocuğudur. Nisan’dır adı. Bahar aylarının ortancası. Kaderidir ortanca olmak. Kardeşi Ekim, ablası Eylül’ün ortancası. “Ortanca Balık” kitabı Nisan’ın ailesinin yeni bir şehre gelmesiyle başlıyor. Orada eve yerleşirken bile ortanca olmanın kaderini yaşıyor ve bize yaşatıyor Nisan. Kitap boyunca Nisan’ın gözünden ortanca çocukların dünyasına tanıklık ediyoruz.

Kitapta en beğendim yerler ise hiç şüphesiz Nisan ile Nisan’ın en yakın arkadaşı Anıl’la ya da Uğur’la oynadığı oyunlardı. Bu oyunlarda çocukların sınır tanımayan hayal güçlerine, yaratıcılıklarına ve tabi ki Hanzade Servi’nin ince zekasına şahit oluyorsunuz. Dalga satın almaca, birlikte yürüyen insanların birbirlerinin nesi olduğunu tahmin etmece, muhabbet kuşunun hamster olması ve daha nice güzellikler.

“…’Bir mektup aldım. Bu hayatımda aldığım ilk mektup! Yani internetteki elektronik mektupları saymıyorum. Kâğıda yazılan, katlanıp zarfa konan, zarfın üstündeki adrese göre de, dolaşıp dolaşıp evinizin posta kutusuna ulaşan… Bir mektubun beni bu kadar heyecanlandırabileceğini düşünmezdim.’

Nisan, ailenin ortanca çocuğu. Hayatı, ablası Eylül’ü anlamaya çalışmak ve kardeşi Ekim’in yaşından büyük yaramazlıklarını izlemekle geçiyor. Ama o yine de hayatı kendi gözlemleriyle anlamaya çalışırken, aklındaki her soruya cevap aramaktan ve arkadaşlarıyla yepyeni oyunlar yaratmaktan hiçbir zaman vazgeçmiyor.” (Kitabın Arka Kapağından)

Hanzade Servi’nin bu kitabını 4. ve 5. sınıfa giden öğrencilerimize rahatlıkla okutabiliriz.

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir