Öteki Yüz’den Güncel Notlar

Kısa bir süredir yayın hayatına başlamamıza rağmen, ülke gündemi öylesine yoğun ki güncel olaylara kayıtsız kalmak neredeyse imkânsız. İmralı ile görüşmeler, Suriye iç savaşı, İsrail bombardımanı, GS’nin şampiyonluğu, yaklaşan yerel-genel seçimler derken ortalık adeta toz duman.

atatürk adı yasakİlk önce hayati bir konuyla başlayalım. Nice arabaların arkasında M.Kemal imzalı çıkartmalar görmüşsünüzdür ya da bileğine, koluna Atatürk imzasını dövme yaptıran bronz tenli insanlar. Beyaz Türkler denilen ve deyim yerindeyse “tuzu kuru” insanların M.Kemal çağrışımlarını elbette küçümseyecek değilim ancak bence asıl dar gelirlinin, köylünün, işçinin evinde M.Kemal olmalıdır. Eğer yoksa cumhuriyet idealinin bence en büyük eksikliğidir. Köylerde ağaların, şehirlerde gelecek yardım kutularının insafına bırakılan dar gelirlimizin cumhuriyetle ve devrimleriyle bağı demek rejimin hayatta kalabilme bağı demektir aslında.

Galatasaray’ın 19. Şampiyonluğu sonrasında sevinenler, üzülenler derken bazı medya idolleri yine sahne alıp rol çalmayı becerdiler. Kimden mi bahsediyorum? Tabiî ki Ahmet Çakar’dan… Viskiyi fazla kaçırmasından dolayı diye izah edebileceğimiz bazı laflar söylemiş ki, kavgada söylenmez. Aslan dünyadaki en şerefsiz hayvandır, diyerek söze başlayan muhterem, ROK’un höykürmeleriyle de soslanan sahnelerle izleyenlere muhteşem dakikalar yaşatmışlar.

Ve son olarak İsaril’in Suriye topraklarına yaptığı saldırı. Yıllarca Müslüman topraklara yaptığı saldırılarla lanetlenen İsrail’in Suriye’ye attığı bombalara pek ses çıkmadı ülkemizden. Her Cuma çıkışı binlerce insan İsrail aleyhtarı sloganlar atarken, artık ne Cuma çıkışı protestoları kaldı ne de sloganları. Bu durumda iki seçenek var:

israil_suriye_2821

1- İsrail devleti yönetim anlayışı değiştirdi, artık mazlum uluslara saldırmıyor( Suriye’de ölenleri mazlum saymayanlar olabilir)

2-İsrail aynı İsrail’se protestocular ve İsrail’i lanetleyenler değişti, aynı amaç doğrultusunda ilerliyorlar demektir.

Filistin’e saldırınca katil olanlar Suriye’ye saldırınca kahraman olmamalıdır. Siz ne dersiniz?…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir