Otomatik Portakal

Otomatik Portakal (A Clockwork Orange) kitabı 1961 yılında Anthony Burgess tarafından kaleme alınmıştır. Yine bu yıllarda Aziz Üstel, bu kitabı Türkçeye kazandırmıştır. Kitabın filmi 1971 yılında Stanley Kubrick tarafından beyaz perdeye aktarılmıştır.

otomatik portakal

Filmde Alex (Malcolm McDowell) adında bir gencin arkadaşları ile birçok suça karıştıktan sonra hapishaneye düşmesi ve hapishaneden kurtulmak için de rehabilitasyona tabi tutulması anlatılıyor. Kanımca filmi ikiye ayırabiliriz. Alex’in hapishaneye girmeden önceki durumu ve hapishaneye girdikten sonraki durumu. Filmde, Alex hapishaneye girmeden önce uyuşturucu bağımlılığı ve her türlü şiddet bütün çıplaklığı ile gözler önüne serilmiştir. Ayrıca toplumdaki genel yozlaşmışlık halini de filmin genelinde görmekteyiz. Alex, hapishaneye girdikten sonra ise yani ikinci bölüm diyebileceğimiz kısımda koyu bir devlet eleştirisi vardır.

otomatik portakal konusu

Devletin davranışçı bir metotla uygulamaya başladığı toplumdan kötülüğü arındırma projesi Alex’in de isteğiyle -çünkü hapishaneden çıkmak istiyordu- onun üzerinde uygulanmıştır. Nitekim başarılı da olmuştur bu yöntem. Alex, cinsel bir ihtiyaç hissettiğinde ya da şiddete gereksinim duyduğunda midesi bulanmış ve bu davranışlarından vazgeçmiştir. Sonradan gelen başka bir hükümet de kendi yöntemi ile Alex’e yaklaşmıştır. Yani her hükümet kendi yöntemini uygulayarak bir bakıma insanlarının “otomatik” olarak hareket etmesini sağlamaya çalışmıştır.

otomatik portakal filmi

Bu filme birçok açıdan yaklaşabiliriz. Bir sürü konu üzerinde durabiliriz. Ahlak ve şiddet kavramlarının sıkı sıkıya işlendiği bu filmi Malcolm McDowell (Alex)’in muhteşem oyunculuğu ile seyretmeyi unutmayın. Kesin seyredin. Pişman olmazsınız.

İşte bu muhteşem filmin fragmanı:

Belki bunları da beğenirsin...

1 Yorum

  1. 17 Mayıs 2014

    […] Erdoğan, şiddetin bir eleştirisini sunan efsane Kubrick filmi Clockwork Orange (Otomatik Portakal)‘ın baş rolüne oturmuş. Tabii keşke sonu benzese diyebileceğimiz bir durum da […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir