Pancar Döşemesi

Kara lahananın yani bizce pancarın bizim oralarda birçok yemeği vardır. İşte onlardan bir tanesi: Pancar Döşemesi.

İlk önce orta boy bir tencerenin içine tencerenin üçte ikisi kadar su koyup, suyun kaynamasını bekliyoruz. Su kaynarken bir bağ taze pancarı güzelce yıkayıp, doğruyoruz.

Su kaynadıktan sonra doğradığımız pancarları suyun içine koyuyoruz. Pancarı, beş dakika bir tahta kaşıkla karıştırarak haşlıyoruz. Haşlanan pancarları süzgeçten geçirerek, pancarları diğer yapacaklarımızın bitmesine kadar süzgeçte bekletiyoruz.

Ardından aynı tencereye bir tahta kaşığı salçayı, önceden ince ince doğradığımız orta boy bir soğanı, bir şeker kaşığı acı biberi, bir çorba kaşığı tereyağı, bir tatlı kaşığı sıvı yağı ve yarım kibrit kutusu büyüklüğündeki iç yağını koyuyoruz. Bu karışımı soğanlar pembeleşinceye kadar karıştırıyoruz.  Soğanlar pembeleşince süzgeçteki pancarlarımızı bu karşımın üzerine ilave ediyoruz. Hepsini bir güzel karıştırıyoruz. Son malzememiz olan bir çay bardağı güzelce yıkanmış bulguru da ilave ediyoruz.

Son olarak yine önceden ısıttığımız suyu karışımın üzerini kaplayacak şekilde koyuyoruz. Yarım saat kısık ateşte kaynattıktan sonra döşememiz servise hazırdır.

Afiyet olsun…

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir