Paranoyaklaştık!

Son birkaç gündür sosyal medya üzerinden “güvenlik” paylaşımları yapılmaktadır. Önceden de bu ve buna benzer paylaşımlar yapılmaktaydı ama birkaç gündür bu paylaşımların sayısı epeyce arttı. “Bu paylaşımların sebebi nedir?” sorusu kafamı kurcalamakta.

Eminim hepinizin gördüğü bu paylaşım şöyle:

“Facebook’un güvenlik açığından ötürü Hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (fotoğraflarım, İP, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.”

Bu nasıl bir geyiktir arkadaş. Facebook’un güvenlik açığı varmış da hesabımızdan paylaşımlar yapılırmış, sonra da bunlardan Facebook sorumlu olacakmış.  Ayrıca bunu taraflarına arz ediyorlar. Bu tarafları kim acaba? Sanki Facebook’un bu güvenlik açıkları (varsa) daha yeni mi keşfedilmiş?

Bunun lamı cimi yok. Bu paylaşımı yapan herkes şu cennet yurdumda nefes alırken korku içinde nefes alıyor. Kimseye güven duymuyor. Hepimiz paranoyaklaştık. Bu paylaşımlar bunun en açık delilidir.

İşin bir başka boyutu da birimizin başına böyle bir şey geldiğinde insanın kendini aklamaya fırsat bulamama korkusu var. Çünkü herkes biliyor ki artık böyle bir durum olduğunda ishal ağızlı kişiler tarafından linç edileceksin. Seni kimse dinlemeyecek, derdini kimseye anlatamayacaksın. Açık hedef gösterilecek, bilgilerin doğruluğu ya da yanlışlığı irdelenmeden -şimdi bazı insanlara yapıldığı gibi- boy boy resimlerin sosyal medyada ifşa edilecek ve seni yine kimse dinlemeyecek.

“Arkadaşlarımız alınmasın lütfen!”

Belki bunları da beğenirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir