Peter Pan Ölmeli

“Gerçek hiç kuşkusuz birikerek çoğalan bir şeydi.”

Her kitaptan kendi heybemize bir şeyler atmayı kendimize gaye edindiğimiz için “Peter Pan Ölmeli” kitabından da heybemize bu cümle düştü. Cümlenin çok çok bir önemi olmasa da kaydetmişiz yine bu cümleyi, zamana karşı durabilsin diye.

Bazı kitap sitelerinde ve bizim de o sitelere dayanarak verdiğimiz sıralamalarda bu kitap, 2014 yılı en iyi polisiye kitaplarından birisi olarak gösteriliyordu. “Peter Pan Ölmeli” John Verdon’un Türkçeye çevrilen dördüncü kitabı. John Verdon’un daha önceki kitaplarını okumadım. İlk defa “Peter Pan Ölmeli” kitabını okudum.

Başta şunu söylemeliyim ki muazzam bir polisiye kitabı değil. Orta derecede, herkesin sıkılmadan okuyabileceği bir kitap. Bazılarına “Ne zaman kitap okuyorsun?” sorusunu sorduğumuzda “Boş zamanlarımda kitap okuyorum.” cevabını alıyoruz ya işte bu kitap, gerçek anlamda boş zaman kitabı. Yani benim çerez kitap olarak nitelendirebileceğim tarzda bir kitap.

Kitabı okuduğunuzda size bir şey kazandırmayacak ama okurken sıkılmayacağınız, okumadığınızda ise bir şey kaybetmeyeceğiniz türde bir kitap “Peter Pan Ölmeli”.

Sonuç olarak polisiye roman okumayı sevenler “Peter Pan Ölmeli” kitabını tabi ki okuyabilir ama bu tür dışında geniş okumalar yapanlar bu kitabı okumadığında bir şey kaybetmeyecektir.

Sonuç olarak kitabın “Tanıtım Bülteni”ni yazımızın sonuna ekliyorum:

John Verdon’un şimdiye dek yazdığı bu en şaşırtıcı romanında, her olayı bulmaca çözer gibi ele alan Dave Gurney, polisin belirttiği şekilde işlenmesi imkansız olan bir cinayeti sıra dışı dehasıyla çözebilecek mi…

Varlıklı bir işadamı, annesinin cenazesinde suikasta kurban gitmiştir. Suçlu bulunan karısı tutuklanır ve ömür boyu hapse mahkum edilir. Onun masum olduğuna inanan sürgündeki dedektif Hardwick, bu esrarı çözebilecek tek kişinin, Dahi Dedektif DaveGurney’in kapısını çalar.
Suikastçının, bulunduğu noktadan hedefi vurabilmesinin imkansızlığı sadece Gurney’in dikkat edebileceği küçük bir ayrıntıydı.
Gurney, soruşturma için delilleri toplamaya başladıkça birbiri ardına tuhaflıklar olduğunu fark eder ve çok geçmeden tehlikeli bir adamın, sonucunda sadece ölüm olan şeytani hamleleriyle karşı karşıya kalır. Bu adamla alay eden herkes, bir gün ansızın ortadan kaybolmuş, kendilerinden bir daha hiç haber alınamamıştır. Öldürürken hep aynı şarkıyı mırıldanan, dünyanın en azılı tetikçisi, çocuk görünümlü olduğu için “Peter Pan” denilen sihirbaz bir cani.

“Dehşet verici bir olay ve çatallı yol ayrımında bir dedektif. Kesinlikle başarılı bir kombinasyon.”
-New York Daily News-

“Sherlock Holmes gibi Gurney de gerçeğe o derece susamış, hassas ve mantıklı.”
-New York Times-

“John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip.”
-Washington Post-

Belki bunları da beğenirsin...

Bu yazıya toplam 2 tane yorum yapılmış.

  1. merve diyor ki:

    serinin içinde en sürükleyici olanıydı.size katılmıyorum okunulmasa çok şey kaybedilecek bir kitap. tamam bazı sıkıcı yerleri vardı kabul ediyorum.özellikle karısı Med’in yok tavukları yok horozu yok kümes yapma teklifi beni de delirtti .sus be kadın dedirtti.sonunda ise boşlukların kaldığını düşünüyorum.mesela ateş edilmesi imkansız olan binadan nasıl oldu da ateş edildi ve carl spalter sendeleyip,düştü.üstelik peter pan ölmemeliydi her şeyi kendi açıklamalıydı. ama üstün zekasından mıdır yoksa kolaya kaçmasından mıdır bilemediğim dedektif dave gurney nasıl başka iki olaydan esinlenipte Spalter cinayetini şappadanak çözüverdi. bu da muamma ? karma felsefesine 2. satırda olsa yer vermiş. ince bir detaydı. sonuç olarak aklımda deli sorularla bitti gitti.

  1. 30 Nisan 2015

    […] Peter Pan Ölmeli – John […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir